دستور خامنه ای برای ممنوعیت لوازم خانگی ساخت کره جنوبی، افشاگری های تازه ای را علیه فساد رژیم به دنبال آورد

اعلام ممنوعیت واردات لوازم خانگی ساخت کره جنوبی به ایران، هیاهوی بزرگی در ایران برانگیخته و کاربران شبکه های اجتماعی می نویسند که این هم یکی دیگر از فرمان های غیر تخصصی علی خامنه ای، شبیه ممنوع ساختن واردات واکسن فایزر است که به بهای جان هزاران تن از مردم ایران تمام شد.

برخی کارشناسان امور اقتصادی نیز گفتند که دستور خامنه ای دارای هدف های سودجویانه ناپاکی بوده، زیرا تنها کسانی که از این دستور استفاده های کلان خواهند برد، نزدیکان رژیم و مالکان انحصاریهای رانتی در کشور هستند و آن که قربانی این دستور می گردد، ملت ایران است که از استفاده از وسایل مرغوب محروم می گردد و یا برای ادامه استفاده از آن باید پول بیشتری بپردازد.

برخی کاربران نوشتند که این دستور خامنه ای  تحت تاثیر رانت خواران صادر شده و نتیجه آن، ایجاد مشکلات بیشتر در راه مردم ایران است که هر روز با دشواری های بیشتری روبرو می شوند.

خامنه ای ادعا کرد که این دستور را برای حمایت از تولیدات داخلی صادر کرده، ولی کارشناسان امور صنعتی و اقتصادی می گویند که این ممنوعیت، کوچکترین کمکی به تشویق تولیدات داخلی نمیکند، بلکه به عکس باعث افزایش قاچاق و رانت خواری و انحصار گرایی می شود.

آن ها گفتند که رژیم با سیاست های نادرست خود، عملا دو کارخانه بزرگ ایرانی تولید کننده لوازم خانگی، به نام های ارج و پارس را به تعطیلی کشاند، پس اکنون چگونه ادعای حمایت از تولیدات داخلی را عنوان می کند؟

روزنامه “جهان صنعت” در شماره امروز خود فاش ساخت که تصمیم خامنه ای ظاهرا به دنبال نامه ای بوده که شماری از سازندگان لوازم داخلی خطاب به او نوشته و تاکید کرده بودند که صنایع داخلی به حمایت حکومت نیاز دارد.

رادیو پیام اسراییل هفته پیش نوشت که علت واقعی صدور این دستور، وارد آوردن فشار بر دولت کره جنوبی به هدف پرداخت بدهی های نفتی به ایران بوده است. این ارزیابی، از همه گفت و گوها و پیام های متقابلی که بین تهران و سئول در روزهای گذشته رد و بدل شده، به صورت برجسته به چشم می خورد.

کاربران نوشتند که خامنه ای با این دستور، رفاه مردم ایران را برای رسیدن به هدف های سیاسی و نیازهای بین المللی به گروگان گرفته است – همانگونه که  جان شماری از مردم ایران را با صدور ممنوعیت واردات فایزر فدا کرد.

برخی از آشنایان امور اقتصادی پرسیده اند که اگر هدف خامنه ای از دستور جدید، حمایت  ار تولیدات داخلی بوده، چرا واردات از همه کشورها و از جمله چین، ممنوع نشده است.

روزنامه جهان صنعت” در شماره امروز خود (شنبه) فاش ساخت که پشت نامه ای که ظاهرا به نام همه تولید کنندگان داخلی خطاب به خامنه ای نگاشته شده بود، در واقع یک شرکت قرار داشته که اسنوا نامیده می شود و صاحبان آن از نزدیکان قدرتمندان حکومتی هستند که به دنبال سود بیشتر می باشند.

در این نامه گمراه کننده خطاب به خامنه ای، از جمله ادعا گردیده که کارخانجات داخلی از نظر تولید قطعات لوازم خانگی خودکفا شده اند و باید واردات را ممنوع ساخت. ولی معلوم نیست که چرا خامنه ای در حکم خود، تنها محصولات کره جنوبی را ممنوع ساخت – و این در حالی که کارخانجاتی مانند سامسونگ وسائل مرغوبی به ایران عرضه می کردند که از استقبال بسیار برخوردار بود.

ادعای خودکفایی تولیدکنندگان داخلی در حالی مطرح میشود که هنوز همه کارخانه های تولید کننده، و به ویژه اسنوا اکثر قطعات مورد نیاز را از چین وارد می کند.

از تهران گزارش رسید که از هنگام اعلام ممنوعیت واردات، همان لوازم خانگی ساخت کره جنوبی با نرخ های گزاف و گاهی دو تا سه برابر قیمت های پیشین در فروشگاه ها در معرض فروش گذاشته شده است.

کاربران در شبکه های اجتماعی نوشتند: از این دستور خامنه ای، که ظاهرا هدف آن حمایت از صنایع داخلی است، تنها قاچاقچیان و رانت خواران رژیم سود می برند و بهای سنگین آن را مانند همیشه مردم ایران هستند که باید بپردازند.

روزنامه “جوان” وابسته به سپاه پاسداران، در شماره امروز خود اعتراف کرد که علت اصلی صدور دستور خامنه ای، نزاع مالی رژیم با کره جنوبی می باشد. برخی مقامات حکومت در روزهای اخیر به صراحت گفته اند که اگر کره جنوبی پول ایران را پس نمی دهد، پس ایران نیز نباید محصولات آن کشور را در بازارهای خود عرضه کند.