دستور پرزیدنت ترامپ در فعال کردن “مکانیسم ماشه ” با واکنش های زیادی از سوی مقامات حکومت ایران روبرو شد

حسن روحانی در واکنش به دستور پرزیدنت ترامپ در  فعال کردن “مکانیسم ماشه در برجام “گفت: ایالات متحده  نمی‌تواند از این مکانیسم برای بازگرداندن تحریم‌های علیه حکومت ایران استفاده کند.

روحانی  در نشست هیات دولت، گفت: استفاده از “مکانیسم ماشه” توسط دولت ترامپ خلاف  قانون  است و نوعی تهدید علیه رژیم ایران است.

حسن روحانی تاکید کرد «قرارداد برجام تنها برای کسانی است که در داخل برجام هستند و خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، عملا رجوع آن کشور به این مکانیسم را بلاموضوع می‌سازد.

پیشتر نیز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه و همچنین مجید تخت روانچی، سفیر دائمی حکومت ایران در سازمان ملل نیز درخواست فعال کردن “مکانیسم ماشه” از سوی آمریکا راغیرقانونی دانسته بودند.

مایک پمپئو امروز (پنجشنبه)  در جلسه شورای امنیت شرکت کرد و خواستار فعال شدن “مکانیسم ماشه” شد.

دولت حسن روحانی نیز با انتشار یک پست توییتری نسبت به عواقب فعال سازی “مکانیسم ماشه” هشدار داده است. و نوشته است: «البته دنیا می‌داند اگر آمریکا در این مسیر قدم بردارد چه می‌شود.»

همچنین شماری از نمایندگان مجلس حکومت نیز  اعلام کرده بودند که تجدید تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران به معنای پایان قطعی توافق هسته‌ای است.

خبرگزاری رویترز نیز با انتشار گزارشی به نقل از سه نفر از دیپلمات‌های ایرانی که مایل به فاش شدن هویت خود  نبودند، نوشته است که حتی در صورت فعال شدن “مکانیسم ماشه”، حکومت  اسلامی ایران از توافق هسته‌ای خارج نخواهد شد.

این خبرگزاری تاکید کرده که رژیم  اسلامی چشم به فردای انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا دوخته است.

در ادامه  این گزارش به نقل از این دیپلمات‌ها، نوشته شده است که حکومت  اسلامی همه تلاش خود را خواهد کرد تا این چند ماه سپری شده و در شرایط جدید، درباره مشکلات برخاسته از تحریم‌ها چاره‌جویی کند.

خودداری ایران از اجرای بخشی از تعهدات پیش‌بینی شده در توافق هسته‌ای که در واکنش به تحریم‌های آمریکا صورت گرفته از جمله دلایلی است که آمریکا برای فعال کردن مکانیسم یاد شده به آن‌ها رجوع می‌دهد.

ایالات متحده در این باره  اعلام کرده است که با توجه به ذکر نام این کشور در متن قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای، این کشور از منظر حقوقی علیرغم خروج از برجام اجازه استفاده از “مکانیسم ماشه” را دارد.

اما حکومت اسلامی ایران در مقابل بر این باور است که با خروج ایالات متحده  در سال ۲۰۱۸ از برجام، این کشور دیگر در موقعیتی نیست که از حقوق ذکر شده در توافق هسته‌ای بهره‌مند شود.