دستگاه لیزری اسرائیل برای شناسایی بادکنک های انفجاری از غزه، و نابود کردن آن ها در هوا

مهندسین اسرائیلی بر این گمان هستند که توانسته باشند برای نابود کردن بادکنک های انفجاری که از نوار غزه به داخل اسرائیل فرستاده می شود، و موجب انفجار و زیان می گردد، راه حل پیدا کنند. دستگاهی که آنان طراحی و تولید کرده اند و نخستین آزمایش آن با موفقیت روبرو گردیده، با اشعه لیزر کار می کند و افرادی که به رصد نشسته اند، با اشعه لیزر بادکنک ها را هدف می گیرند و آنها را در هوا منفجر می سازند.

آزمایش‌ها همچنان ادامه دارند و ارتش اسرائیل امیدوار است این شیوه تعرضی فلسطینیان را خنثی کند که در ماه‌های اخیر هزاران بادکنک را که وسایل انفجاری در زیر آن آویزان شده به هوا فرستاده‌اند که بسیاری از آنها در داخل خاک اسرائیل به زمین نشسته و موجب آتش سوزی و یا انفجار شده است.

اشعه لیزر، یکی از شیوه‌هایی است که مهندسان اسرائیلی آن را برای نابود کردن بادکنک ها در نظر گرفته اند، ولی اکنون مدتی است که همین شیوه برای منهدم کردن موشک‌های دور پرواز دشمن نیز به آزمون گذاشته شده است.

در اورشلیم اعلام شد که این دستگاه به درخواست پلیس اسرائیل طراحی شده و در دست تکمیل است و این نخستین بار در جهان خواهد بود که برای نابود کردن بادکنک، اشعه لیزر به کار گرفته می شود.

این دستگاه را یک کمپانی اسرائیلی به نام اوپتوپنس طراحی کرده است و ارتش اسرائیل نیز در طراحی آن سهم داشته است.

این دستگاه از هفته پیش در خط مرزی اسرائیل با غزه قرار داده شده و توانسته است شماری از بادکنک ها را شکار کند. ولی هنوز مراحل آزمایش و تکمیل به انجام نرسیده و درباره میزان کارایی آن مشکل می توان قضاوت کرد.

شرکت کنندگان در آزمایش های نخستین می گویند که تا به حال نود درصد موفقیت داشته اند. طراحان آن می گویند که این دستگاه را حتی در تاریکی شب می توان به کار انداخت.

دستگاه لیزری جدید که باید بادکنک های انفجاری را در هوا نابود کند