دستگیری دیپلمات ایرانی بر سفر حسن روحانی و روابط با اروپا سایه انداخت.

در حالی که حسن روحانی تمام تلاش خود را مبذول داشت تا روزنه ای برای نجات برجام بیابد و به این منظور سفری به سوئیس و اتریش کرد خبر دیگری رسانه‌ها را درنوردید مبنی بر اینکه یک دیپلمات ایرانی در وین به جرم کمک به یک زوج که قصد بمب گذاری در همایش شورای ملی مقاومت در پاریس را داشتند در آلمان کشور غیر محل خدمت  او دستگیر شده است.

دادستانی فدرال بلژیک که این خبر را اعلام کرده است گفت: زوج یادشده تابعیت ایرانی بلژیکی دارند به این ترتیب بنا به مفاد این خبر اقدام خرابکارانه در حوزه ای به وسعت سه کشور اروپایی: بلژیک- اتریش و آلمان نگرانی‌هایی را دامن زده است که در نهایت منجر به دستگیری این دیپلمات یادشده با نام  اسدالله اسدی و سرانجام سلب مصونیت دیپلماتیک ازاو شده است.

در همین رابطه سفیر جمهوری اسلامی در وین به وزارت خارجه احضار شد و مراتب اعتراض دولت اتریش به سفیر ابلاغ گردید.

برخی رسانه های آلمانی نیز مدعی شدند که دیپلمات ایرانی ماده انفجاری کشف شده از سوی پلیس را به دستگیر شدگان تحویل داده است.

محمدجواد ظریف در توییتری آمادگی دولت متبوع خود را برای هرگونه همکاری برای واکاوی درباره این رویداد اعلام داشته و معتقد است این شیطنتی برای تحت تاثیر قرار دادن سفر روحانی است.

اما ابعاد این خبر به خودی خود بازتاب دهنده نگرانی همه کشورهای اروپایی است که پیشتر پیشینه هایی از اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در اروپا را به یاد دارند به ویژه اگر خبر رفع مصدومیت از دیپلمات ایرانی درست باشد که منجر به اخراج او به عنوان عنصر نامطلوب از اتریش خواهد شد.

این خبر می تواند نه تنها جمهوری اسلامی را متهم به دست داشتن در این اقدام کند بلکه از آن بدتر استفاده از پوشش دیپلماتیک برای اینگونه اقدامات خرابکارانه کلیه سفارت های جمهوری اسلامی در اروپا را نیز زیر سوال خواهد برد.

بازداشت این دیپلمات ایرانی در اروپا بازتاب های وسیعی داشته است. اقدام تروریستی یک حوزه ممنوعه برای اروپا است. استفاده از پوشش دیپلماتیک برای اقدامات تروریستی یک خط قرمز است که وضعیتی خطیر برای کلیه سفارت خانه های جمهوری اسلامی در اروپا رقم خواهد زد.

اقدام به ترور  مخالفان جمهوری اسلامی موضوع کهنه ایست که همزاد عمر جمهوری اسلامی است.

دو ماه پس از استقرار نظام جمهوری اسلامی این ترورها شروع شد. شهریار شفیق -دکتر قاسملو- شاپوربختیار- ژنرال اویسی و برادرش- فریدون فرخزاد و بسیاری دیگر از سیاسیون در اروپا ترور شدند.

اما  آنچه بیش از همه ذره‌بین را بر ترور های خارج از کشور قرارداد ترور صادق شرفکندی جانشین عبدالرحمان قاسملو رهبری حزب دمکرات کردستان ایران به همراه سه تن دیگر از همراهانش در رستورانی به نام میکونوس در شهر برلن آلمان در شهریور۱۳۷۱ بود که پرونده پر سر و صدایی را به جریان انداخت و دادگاه آلمان نه تنها برای عاملان این ترور سیاسی  حکم مجرمیت صادر کرد بلکه مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی چون: هاشمی رفسنجانی رئیس جمهوری وقت- علی فلاحیان وزیر اطلاعات وقت- علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه وقت و سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی را به دست داشتن در این ترور متهم کرد.

در نتیجه رابطه جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا به شدت به سردی گرایید و اعضای این اتحادیه با فراخواندن کلیه سفرهای خود از ایران مراتب اعتراض شدید خود را به نظام جمهوری اسلامی اعلام داشتند.

با آمدن محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ گرچه روابط ایران و اتحادیه اروپا بهبود یافت ولی حکومت اسلامی تضمین داد که هرگز در حوزه جغرافیایی اتحادیه اروپا دست به اقدامات تروریستی نزند.

از همین جاست که اگر خبر دست داشتن یک عامل ترور آن هم در پوشش دیپلماتیک صحت داشته باشد این نقض توافق است که میان جمهوری اسلامی و اتحادیه اروپا در پی حکم دادگاه میکونوس صورت گرفته است. از همین رو در شرایطی که دولت حسن روحانی تمام تلاش خود را متمرکز بر احیای برجام و اقتصاد کشور کرده است این ضربه نه تنها می‌تواند ضربه مهلکی بر تمام تلاش‌های حسن روحانی تلقی  شود بلکه روابط ایران و اتحادیه اروپا را نیز به نقطه صفر خواهد رفت.

در این شرایط ایالات متحده با دست بازتری از متحدان اروپایی اش خواهد خواست روابط تجاری-اقتصادی خود را با نظام تروریست پرور جمهوری اسلامی قطع کند.

2 دیدگاه‌

 1. حسن روحانی با اتریش رئیس اتحادیه ی اروپا و سوئیس حافظ منافع آمریکا و عربستان سعودی به توافق رسید.

  رئیس جمهور محترم،
  مایه ی افتخار است که در سیاست خارجی به موفقیت چشمگیری نائل شدید،
  اینک مهمترین تعهدتان در سیاست داخلی یعنی:
  آزادی ی فراگیر،
  که در اردیبهشت ۹۶ وعده اش را دادید و اصلی ترین وجه آن برخورداری ی مخالفین انقلاب از آزادی ی بیان می باشد،
  بی شک مشکل گشای معضلات بی شمار کشور خواهد بود،
  با تشکر از توجه شما،

Comments are closed.