«دست‌کم ۲۸ سایت موشکی گروه تروریستی حزب‌الله لبنان، در مناطق مسکونی و شهری بیروت قرار دارند»

به گزارش مرکز تحقیقات و آموزش الما(ALMA) در اسرائیل، تاکنون ۲۸ پایگاه موشکی حزب‌الله لبنان که در مناطق مسکونی شهر بیروت مستقر شده، شناسایی شده است.

در این گزارش آمده است: «پایگاه‌های موشکی شناسایی شده اکثرا در مناطق مسکونی تحت کنترل شبه‌نظامیان حزب‌الله مستقر شده و از آنها برای پرتاب، انبار و تولید موشک‌های فاتح ۱۱۰ که دارای بُرد متوسط هستند، استفاده می‌شود».

تال بیری، رئیس بخش تحقیقاتی مرکز الما، در گفتگو با خبرنگار روزنامه اورشلیم پست در مورد دلیل انتشار عمومی این گزارش گفت: «جهانیان باید بدانند که این پایگاه‌های موشکی حزب‌الله در قلب زیرساخت‌های شهری و مناطق مسکونی مستقر شده‌اند و این گروه، از مردم بیروت به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند».

این گزارش حاکیست که حزب‌الله حدود ۶۰۰ موشک فاتح با برد ۳۰۰ کیلومتر در اختیار دارد و پایگاه‌های آن در کنار مدارس، بیمارستان‌ها، زمین‌های فوتبال و همچنین سفارت ایران در بیروت و وزارت دفاع لبنان مستقر شده است.

اسرائیل بارها تاکید کرده که ارسال هرگونه سلاح پیشرفته به حزب‌الله یک خط قرمز برای دولت این کشور محسوب می‌شود و بر همین اساس تا کنون بارها محموله‌های تسلیحاتی ارسالی به این گروه را هدف قرار داده و سعی کرده تاسیسات ساخت موشک حزب‌الله در سوریه را منهدم سازد.

اسرائیل گفته بود که پروژه جدید حزب‌الله برای ساخت موشک‌هایی برای انهدام اهداف دقیق‌تر، با استفاده از دانش و بودجه و راهنمایی‌های رژیم ایران در لبنان، سوریه و عراق، در حال انجام است.