دشمنان، اسرائیل را به آپارتاید متهم می کنند، ولی شمار دانشجویان عرب در دانشگاه های اسرائیل دو برابر شده است

تنها در یک سال گذشته، شمار دانشجویان عرب در دانشگاه های اسرائیل ۱۷ درصد افزایش داشته و در مقایسه با ده سال پیش ۸۲ درصد افزایش نشان می دهد

آماری که امروز (چهارشنبه) انتشار یافت، نشان می دهد که در ظرف دوازده سال اخیر شمار دانشجویان عرب در دانشگاه های اسرائیل دو برابر شده و به سطح بی سابقه ای رسیده است.

علیرغم تبلیغات زهرآگینی که علیه اسرائیل در برخی کشورها و از جانب برخی گروه ها عنوان می شود و اسرائیل را به آپارتهاید و یا تبعیض نژادی متهم می سازد، اعراب اسرائیل از همه حقوق شهروندی برخوردار هستند و در همه رشته های اقتصادی و سیاسی و اداری و دانشگاهی فعالیت دارند و درهای همه دانشگاه ها به روی آنان باز است.

آگاهان می گویند که بالا رفتن سطح زندگی اعراب اسرائیل، موجب شده که شمار بیشتری از خانواده های عرب، فرزندان خود را به جای آن که به بازار کار بفرستند، روانه دانشگاه می کنند.

تنها در یک سال گذشته، شمار دانشجویان عرب در دانشگاه های اسرائیل ۱۷ درصد افزایش داشته و در مقایسه با ده سال پیش ۸۲ درصد افزایش نشان می دهد.

همانگونه که در ایران پس از به روی کار آمدن حکومت اسلامی، شمار دانشجویان دختر ده ها درصد از پسران بیشتر است، در اسرائیل نیز دو سوم از دانشجویان عرب دختر هستند. زیرا به احتمال قوی، هنوز هم بسیاری از خانواده های عرب، ترجیح می دهند که پسر آن ها پس از پایان دوره متوسطه به سر کار برود و دختران، تا هنگام شوهر کردن روانه دانشگاه شوند.

شورای تحصیلات عالی در اسرائیل، از روند افزایش شمار دانشجویان عرب ابراز خرسندی عمیق کرد و اعلام داشت که کوشش های ده ساله، برای تشویق اعراب کشور به کسب معلومات عالی نتیجه بخش بوده است.

اسرائیل بر این باور است که هر اندازه شهروندان از تحصیلات بالاتری برخوردار باشند، موجب تقویت بنیه اقتصادی و اجتماعی کشور خواهند شد و تولیدات مالی بالاتر خواهد رفت.

با پیروز از همین دیدگاه است که دولت اسرائیل بودجه ای به مبلغ سیصد میلیون دلار تصویب کرده که هدف از آن آموزش دادن حرفه به زنان و دختران عرب می باشد تا هرچه زودتر وارد بازار کار شوند. یکی از رشته های حرفه آموزی که اسرائیل برای زنان عرب در نظر گرفته، امور کامپیوتری است که مورد نیاز کشور و همه دنیا می باشد.

بر اساس آماری که امروز انتشار یافت، شمار دانشجویان عرب در دانشگاه های اسرائیل در سال گذشته ۶۲۷ر۴۸ هزار نفر بوده و این در حالی که در سال ۲۰۰۶ تنها ۵۳۱ر۲۲ نفر بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.