دموکرات های آمریکا نیز به تدریج درک می کنند که رژیم ایران همچنان در راه تولید بحران گام بر می دارد

همگامی و همکاری بین نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه در کنگره آمریکا، که درخواست کرده اند تحریم های تسلیحاتی علیه رژیم ایران ادامه یابد، یک موفقیت سیاسی برای پرزیدنت ترامپ و همچنین شکست تازه ای برای تندروهای رژیم ایران می باشد.

در حالی که شمار قابل توجهی از سیاستمداران دموکرات در ماه های اخیر بر دولت ترامپ فشار می آوردند که تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران را دست کم برای مدت چند ماه معلق گذارد تا ایران درآمدی برای مبارزه با کورونا داشته باشد، اکنون خود آن ها هم به این نتیجه میرسند که رژیم ایران، اگر قصد مبارزه واقعی با کورونا را داشته باشد، به باطل کردن تحریم ها نیاز ندارد، بلکه کافی است از هزینه های نظامی بکاهد و همچنین خامنه ای چند میلیارد دلار از اموال تحت نظر خود را به این کار اختصاص دهد.

ایالات متحده همچنین بارها اعلام کرده که کمک های دارویی و پزشکی و حتی خرید آذوقه توسط رژیم ایران، از تحریم ها معاف است و ملت ایران نباید از این جریان رنج ببرد. ولی رژیم ایران نه تنها پیشنهاد اعطای کمک های درمانی از جانب ایالات متحده را رد کرده، بلکه بر شدت تهدیدهای جنگی علیه دولت آمریکا و حضور نظامی آن در خاورمیانه افزوده است.

این تحریکات نظامی که دائما بر ابعاد آن افزوده می شود، جنبه های ستیزجویانه حکومت ایران را بیش از پیش برای سیاستمداران آمریکایی و اروپای غربی آشکار می سازد و از آمادگی برای دادن امتیازاتی به این رژیم می کاهد.

آخرین تهدید از زبان سپاهی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه شنیده شده که گفته است با حضور نظامی نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عُمان به طور فعال مخالفت خواهد شد. ادعای تنگسیری آن است که ناوگان جنگی آمریکا نباید در نزدیکی محل رزمایش سپاه حضور داشته باشد – ولی این خواسته ای است که در قوانین بین المللی جایگاهی ندارد و اگر سپاه بخواهد این تهدید را عملی سازد، ممکن است موجب بروز جنگ گردد.

پرزیدنت ترامپ هشدار داده است که اگر از این پس، شناورهای دریایی سپاه پاسداران مزاحمتی برای ناوگان نظامی آمریکا ایجاد کنند، به ناوها دستور شلیک داده شده و اجازه دارند آن شناورها را به اعماق دریا بفرستند.

اعلام فرستادن یک ماهواره به مدار زمین، که سپاه پاسداران به آن افتخار می کند، نمونه دیگری از این گونه عملیات تحریک آمیز نیروهای مسلح حکومت ایران برای ادامه بحران نظامی در منطقه است. مقامات نظامی آمریکا می گویند که این ماهواره هیچگونه ارزش اطلاعاتی و نظامی ندارد، ولی هدف اصلی، آزمایش موشک قاره پیمای سپاه بوده که حکومت ایران به شدت تلاش می کند به تولید آن دست یابد تا بتواند کشورهای اروپای غربی و حتی ایالات متحده را مورد تهدید موشکی قرار دهد.

ظاهرا منطق و سنجیدگی سیاسی و نظامی ایجاب می کرد که سپاه پاسداران موقتا از مطرح ساختن این تهدیدهای جنگی خودداری کند تا طوفان کنونی به پایان برسد. ولی بعید نیست که سپاه با این رفتار می خواهد اوضاع منطقه را همچنان بحرانی نگاه دارد تا از بودجه های بیشتری برخوردار گردد و در همان حال حکومت ایران بهانه ای برای توجیه ناکامی ها و بی کفایتی ها در رسیدگی به بحران کورونا، و دلیلی برای افزایش سرکوب مردم داشته باشد.