دموکرات ها آمریکا، در اولین مرحله استیضاح پرزیدنت ترامپ، این لایحه را به رای گیری می گذارند

حزب دموکرات آمریکا، در ادامه تلاش برای حذف پرزیدنت ترامپ از صحنه سیاسی آن کشور، طرح استیضاح او را امروز (چهارشنبه) به رای گیری می گذارد و بدین سان روند برکناری زودهنگام ترامپ یک هفته پیش از پایان دوران ریاست جمهوری او آغاز می شود.

این اقدام پس از آن آغاز شد که مایک پنس معاون ریاست جمهوری، فشار خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان را قاطعانه رد کرد که از او خواسته بود با استناد به اصلاحیه ماده ۲۵ قانون اساسی ایالات متحده، اعلام کند که رئیس جمهوری به علت روانی قادر به ادامه وظیفه نیست و او حاضر است موقتا جایگزین وی شود.

مایک پنس با رد این پیشنهاد، در نامه خود نوشت که قانون اساسی ایالات متحده چنین اختیاراتی به معاون رئیس جمهوری نداده و او نمی تواند چنین قضاوتی را درباره رئیس جمهوری کنونی بکند و هیاتی از وزیران کابینه هستند که باید اعلام دارند که رئیس جمهوری کنونی، به علت روانی یا جسمی، قادر به ادامه وضائف خویش نیست و باید برکنار شود.

خانم پلوسی گفت: او ترجیح می داد که روند حذف پرزیدنت ترامپ، از طریق اصلاحیه بند ۲۵ قانون اساسی و توسط پنس صورت گیرد، ولی اکنون که پنس این اولتیماتوم را رد کرده، او به روند استیضاح روی می آورد.

همگان می گویند که مسلما دموکرات ها نخواهند توانست در ظرف یک هفته باقیمانده، روند استیضاح را به نتیجه برساند. بلکه تنها هدفشان آن است که این روند آغاز شود و در آینده تکمیل گردد.

آگاهان می گویند که هدف دموکرات ها از آغاز این روند آن است که صد روز بعد از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن، و پس از آن که بایدن دولت خود را وارد کار کند و در ریاست جمهوری مستقر گردد، دنبال خواهد کرد.

هدف خانم پلوسی آن است که پرزیدنت ترامپ از همه امتیازاتی که به رئیس جمهوری کنار رفته تعلق می گیرد محروم کند تا او نتواند دوباره وارد صحنه سیاسی شود.

همچنین اعلام شد که برخی کمپانی های بزرگ، به امید آن که بتوانند امتیازات مالی بهتری کسب کنند، اعلام داشتند که روابط معاملاتی خود با پرزیدنت ترامپ را متوقف می سازند. از جمله یک بانک بزرگ و همچنین یک کمپانی بزرگ گلف بازی اعلام کردند که با پرزیدنت ترامپ قطع رابطه می کنند.

درباره بحران سیاسی در ایالات متحده، گزارش های بیشتری پخش خواهد شد