دموکرات ها می خواهند پرزیدنت ترامپ را با اتهام “خطرناک بودن” از ادامه ریاست جمهوری محروم کنند

شبکه های تلویزیونی آمریکایی خبر دادند که خانم نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده که از رهبران حزب دموکرات است، قصد دارد روز دوشنبه (پس فردا) طرحی را به هدف برکناری زودهنگام  پرزیدنت دونالد ترامپ از مقام ریاست جمهوری  به کنگره ارائه کند. در این طرح گفته شده که ترامپ در رفتارهای اخیر خود، مردم را به دست زدن به خشونت تشویق کرده و به عنصر خطرناکی مبدل شده که ممکن است ایالات متحده را دچار مصیبت سازد.

در این طرح آمده است که پرزیدنت ترامپ ممکن است با ادامه سخنان تحریک آمیز خود، شورش دیگری در کشور به وجود آورد که پیامدهای خطرناک و ناگواری داشته باشد.

رئیسِ دموکراتِ مجلس نمایندگان ایالات متحده همچنین فاش ساخت که از فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده خواستار شده رمز صدور فرمان حمله اتمی را از دسترس رئیس جمهوری کنونی خارج کند.

طبق قوانین ایالات متحده، رئیس جمهوری تنها فردی است که می تواند فرمان حمله اتمی صادر کند و کلید رمز آن در یک چمدان دستی نهاده شده که همیشه همراه رئیس جمهوری است. اکنون خانم پلوسی از ستاد مشترک می خواهد که رمز را عوض کند تا مبادا ترامپ به طور ناگهانی دستور حمله اتمی بدهد.

رئیس مجلس نمایندگان در توضیح طرح خود ادعا کرده که پرزیدنت ترامپ سلامت عقلانی خود را از دست داده و در روزهای مانده به پایان ریاست جمهوری او، هر لحظه ممکن است به رفتارهایی دست بزند که امنیت ایالات متحده و مردم آن را به خطر اندازد.

در گزارش دیگری که در واشنگتن انتشار یافت، آمده است که مقامات ارشد انتظامی و نظامی ایالات متحده این موضوع را مورد بررسی قرار داده اند که برای جلوگیری از هرگونه شورش و یا اغتشاش در روز اَدای سوگند وفاداری از جانب جو بایدن، شمار زیادی از واحدهای مسلح ارتش آمریکا به پایتخت فرستاده شوند تا هنگام اجرای آیین تحلیف، حادثه سویی رخ ندهد.

وزیر دفاع ایالات متحده این گزارش را تایید کرد و گفت که چنین امکانی، هم اکنون مورد بررسی و رایزنی قرار دارد، زیرا ممکن است در آن روز طرفداران پرزیدنت ترامپ در اعتراض به آن چه که تقلبات انتخاباتی می نامند به حمله یا آشوب دست بزنند.

جو بایدن رئیس جمهوری برگزیده، در پیامی گفت که به او اطلاع داده شده که پرزیدنت ترامپ در مراسم تحلیف او حضور نخواهد یافت. بایدن در واکنش خود گفت: این تنها موضوعی است که با ترامپ همخوانی دارد و چه بهتر که او غیبت خواهد کرد.

همچنین خبر رسید که وزارت دادگستری ایالات متحده علیه چند تن از شرکت کنندگان در اغتشاشات هفته پیش در ساختمان کنگره، کیفرخواست صادر کرده است. برخی از افراد به کاربرد سلاح گرم و سرد متهم شده اند و یک تن نیز به اتهام در اختیار داشتن وسائل انفجاری که در اتومبیل او یافت شده، مورد تعقیب است.