دموکرات ها یک کرسی دیگر در ایالت جورجیا را ازآن خود کردند

در انتخابات میان‌دوره‌ای جورجیا که روز گذشته (سه شنبه )  برای برگزیدن دو سناتور جدید مجلس سنای آمریکا برگزار شد رافائل وارناک از حزب دموکرات به عنوان اولین برنده اعلام شد.

وارناک نخستین سیاه‌پوستی است که از ایالت جورجیا وارد سنای آمریکا خواهد شد.

نتیجه دور دوم انتخابات در ایالت جورجیا می‌تواند ترکیب اکثریت این مجلس را تغییر دهد،‌ از همین رو اکنون همه نگاه‌ها متوجه کرسی دوم است که به دیوید پردو از حزب جمهوری‌خواه خواهد رسید یا به جان اوساف از حزب دموکرات.

گفتنی است که در حال حاضر جمهوری‌خواهان ۵۰ کرسی و دموکرات‌ها ۴۸ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند. نتیجه این انتخابات تاثیر مهمی بر سیاست‌های دولت آینده آمریکا خواهد داشت.

دراین  انتخابات دیوید پِردو و کلی لوفلر، دو سناتور جمهوری‌خواه، تلاش کردند کرسی خود را در مجلس سنا حفظ کنند. در مقابل نیز جان اوساف، کارگردان فیلم‌های مستند، و رافائل وارناک، کشیش یکی از کلیساهای تاریخی سیاه‌پوستان در شهر آتلانتا، از سوی حزب دموکرات نامزد شده بودند.

کوتاه مدتی پیش نیز اعلام شده بود که با شمارش ۹۷ درصد آرا در ایالت جورجیا نامزدهای حزب جمهوری‌خواه و دموکرات رقابت بسیار نزدیکی دارند. اما پس از آن‌که ۹۸ درصد آرا شمرده شد،‌ سی‌ان‌ان و آسوشیتدپرس نام رافائل وارناک را به عنوان برنده قطعی اعلام کردند.

اما دموکرات‌ها برای به دست گرفتن اکثریت آرا در سنای آمریکا به برنده شدن جان اوساف ۳۳ ساله نیز نیاز دارند.

تازه‌ترین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آاوساف نیز با حداقل ۱۲ هزار رای از رقیب خود جلوتر است.

پیشترنیز دیوید پردو با اختلاف کمتر از دو هزار رای از جان اوساف جلوتر بود. جمهوری‌خواهان تنها با یک برنده اکثریت سنا را در دست خواهند داشت.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، میزان مشارکت رای‌دهندگان جمهوری‌خواه در این انتخابات ایالت جورجیا نسبت به انتخابات سراسری ماه نوامبر کمی کاهش داشته است.

با توجه به پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در انتخابات ماه نوامبر هم اکنون او برای پیشبرد برنامه‌های خود نیازمند حمایت اکثریت سنا است.

در صورتی که جمهوری‌خواهان بتوانند هردو کرسی جورجیا را حفظ کنند، این قدرت را خواهند داشت بر سیاست‌های جو بایدن طی دو سال آینده تاثیر بگذارند.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز دوشنبه برای حمایت از دو نامزد جمهوری‌خواه به ایالت جورجیا سفر کرد و در تجمع انتخاباتی در این ایالت شرکت کرد.