دنبال هوا کردن بادکنک های انفجاری و آتش زدن بیشه های اسرائیل، نیروی هوایی مواضع غزه را بمباران کرد

نیروی هوایی اسرائیل، در واکنش به تعرض جدید عوامل تروریستی از داخل نوار غزه، چند موضع نظامی وابسته به گروه تروریستی حماس در آن ناحیه را هدف حمله قرار داد.

اکنون چند روز است که سازمان های چریکی در غزه، هوا کردن بادکنک های انفجاری را به هدف فرود آمدن آن ها در خاک اسرائیل و ایجاد آتش سوزی و انفجار، از سر گرفته اند.

ارتش اسرائیل هشدار داده که این تعرض ها بی جواب نخواهد ماند و اسرائیل نسبت به هریک از آنها واکنش نشان خواهد داد.

در آخرین تعرض فلسطینی از غزه، دو بادکنک آتش زا در بیشه زارهای پیرامونی غزه در خاک اسرائیل، به زمین نشستند و موجب آتش سوزی شدند. اداره آتش نشانی اسرائیل برای فرونشاندن آتش تلاش زیاد کرد، ولی هزاران متر مربع از بیشه زارها دچار حریق شد.

ژنرال آوی کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل و همچنین بنی گانتس وزیر دفاع، روز گذشته هشدار داده بودند که اگر این گونه تعرض ها ادامه یابد، با واکنش تنبیهی ارتش اسرائیل روبرو خواهد شد.

در یک هفته اخیر، این دومین بار است که ارتش اسرائیل ناچار می شود برای مجازات تروریست ها و متوقف ساختن هوا کردن بادکنک های انفجاری، مواضعی را در داخل غزه بمباران می کند.

این حملات در اوج گسترش ویروس کورونا در غزه و مشکلات اقتصادی فزاینده در آن سرزمین رخ می دهد.

درباره علیت از سرگیری این تعرضات، از دیدگاه برخی تحلیلگران اسرائیلی آن است که حماس می خواهد اسرائیل را زیر فشار بگذارد تا امکان دهد امیرنشین قطر چندین میلیون دلار دیگر کمک نقدی به غزه منتقل سازد. قطر در یک سال گذشته حدود پانزده میلیون دلار به غزه منتقل ساخت. بنا به ارزیابی مقامات اسرائیلی، بخش عمده ای از این مبلغ، به جای آن که صرف رفاه اهالی غزه گردد، برای تقویت بنیه نظامی گروه های ترور و افزایش تعرضات آن ها علیه اسرائیل به کار می رود.