دنیا اقدام بشردوستانه اسرائیل را تحسین کرد، ولی دولت سوریه آن را محکوم دانست

در همان حال که بسیاری از کشورهای جهان، اقدام ارتش اسرائیل را در نجات بیش از چهارصد تن از امدادگران سوریه و انتقال آن ها به اردن ستوده اند، دولت سوریه این اقدام را به سختی نکوهش کرد و این ادعا را مطرح ساخت که افراد نجات یافته، تروریست بوده اند و این در حالی که جامعه جهانی و به ویژه کشورهای غربی تایید می کنند که امدادگران موسوم به “کلاه سفیدها” جان هزاران تن از زخمی شدگان جنگ سوریه و به ویژه کودکان و زنان را نجات داده اند.

در گزارش های پیشین آمده بود که حدود هشتصد نفر از امدادگرانی که در نواحی جنوبی و جنوب غربی سوریه فعالیت می کردند، پس از آن که این نواحی به اشغال دوباره ارتش سوریه در آمد، به سوی مرز اسرائیل گریختند و پرزیدنت ترامپ و رهبران کشورهای اروپای غربی از اسرائیل درخواست کردند آنان را از خاک سوریه بیرون آورد.

اسرائیل با به خطر انداختن جان سربازان خود، این اقدام را عملی ساخت و امدادگران از طریق خاک اسرائیل با اتوبوس رهسپار اردن شدند. ولی دولت اردن می گوید که تنها ۴۲۰ تن به آن کشور رسیدند که هنوز علت آن مشخص نشده است.

دولت روسیه نیز به این امدادگران نظر خوشی نداشت و آن ها را عامل دست غرب و به ویژه ایالات متحده می دانست. این عوامل باعث شد که اسرائیل نجات امدادگران را با دولت روسیه همآهنگ نسازد.

خود سازمان امدادگران نیز با انتشار بیانیه ای، ضمن سپاسگزاری از همه کشورهایی که در نجات آن ها سهیم بوده اند، نامی از اسرائیل نبرد و مقامات آن به خبرنگاران گفتند که از پیش آگاهی نداشته اند که اسرائیل مسوولیت انتقال آنان به اردن را به عهده گرفته است.

یک دیدگاه

  1. من یهودیان رو دوست دارم ولی با همه چیز دولت اسراییل موافق نیستنم. این کلاه سفیدا با تروریستا ارتباط دارن و نباید کمکشون کرد.

Comments are closed.