دنیا در انتظار نتایج انتخابات میان دوره ای ایالات متحده است. ارزیابی شده که دموکرات ها تقویت می شوند

انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده، یک آزمون مهم برای تعیین میزان موفقیت و محبوبیت رئیس جمهوری کنونی است که تا چه حد در انجام وعده های خود و بهبود زندگی مردم و حل مشکلات موفق بوده است

چشمان مردم ایالات متحده و دنیا، امروز به آن کشور دوخته شده و همگان کنجکاو هستند بدانند که نتایج انتخابات میان دوره ای چه خواهد شد. در نظرسنجی ها ارزیابی شده که دموکرات ها در کنگره تقویت خواهند شد و حزب جمهوریخواه اکثریت عددی خود را در مجلس نمایندگان از دست خواهد داد. ولی جای تردید است که این نظر سنجی ها تا چه حد می تواند به واقعیت بپیوندد.

انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده، یک آزمون مهم برای تعیین میزان موفقیت و محبوبیت رئیس جمهوری کنونی است که تا چه حد در انجام وعده های خود و بهبود زندگی مردم و حل مشکلات موفق بوده است.

نتایج این انتخابات ممکن است سرنوشت انتخابات ریاست جمهوریِ دو سال دیگر را رنیز رقم بزند و به این پرسش پاسخ دهد که آیا پرزیدنت ترامپ به مقام خود ادامه خواهد داد، و یا فرد دیگری از داخل حزب جمهوریخواه، و حتی یک سیاستمدار دموکرات رهبری کشور را به عهده خواهد گرفت.

نتایج انتخابات میان دوره ای امروز، ممکن است بر سرنوشت کشاکش کنونی بین ایالات متحده و حکومت اسلامی ایران، و همچنین روند صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها نیز تاثیر گذار باشد.

پرزیدنت ترامپ به یک کارزار انتخاباتی بسیار گسترده دست زده و در همان حال، رئیس جمهوری پیشین باراک اوباما نیز به صحنه سیاست بازگشته و می کوشد سیاستمداران حزب دموکرات را در مبارزه انتخاباتی مورد حمایت قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ در کارزار انتخاباتی کنونی، از جمله بارها هشدار داده که اگر دموکرات ها به روی کار آیند، اقتصاد آمریکا را دوباره با بحران روبرو خواهند ساخت و هر چه را که او در دو سال رشته، پنبه خواهند کرد. ترامپ با اشاره به دموکرات ها گفت: آن ها بینوا تولید می کنند و ما محل کار به وجود می آوریم».

به گفته آگاهان، تردیدی نیست که از هنگام به قدرت رسیدن پرزیدنت ترامپ، اقتصاد ایالات متحده جهش بسیار مثبتی داشته، ولی معلوم نیست که سیاست او در قبال مهاجرین، تا چه حد او را از آراء شهروندانی که تبار آمریکای لاتین دارند و یا مهاجران کشورهای اسلامی محروم سازد.

خانم رشیده طالب که والدینش فلسطینی هستند و می گوید در کنگره از آنان علیه اسرائیل دفاع خواهد کرد

از ویژگی های انتخابات میان دوره ای این بار آن است که تعدادی از زنان فلسطینی زاده و یا متولدین کشورهای آفریقایی در مبارزه انتخاباتی شرکت دارند و یک بانوی جوان که پدر و مادرش زادۀ شهر رام الله در کرانه باختری هستند، بخت خوبی برای ورود به مجلس نمایندگان دارد. او به خبرنگاران گفت که اگر پیروز شود، تلاش خود را صرف حمایت از منافع فلسطینی ها خواهد کرد.

در میان نامزدهای حزب دموکرات، برخی نیز هستند که علنا می گویند اگر به کنگره راه یابند، برای قطع کمک مالی آمریکا به اسرائیل تلاش خواهند کرد. آن ها علنا خود را طرفدار فلسطینی‌ها معرفی کرده و اسرائیل را به ارتکاب آن چه که “جنایت علیه فلسطینی‌ها” می نامند متهم می سازند.

ولی رهبران اصلی حزب دموکرات می‌گویند که چنین افرادی در حزب آن ها جنبه بسیار حاشیه ای دارند و دموکرات ها به طور سنتی همیشه طرفدار اسرائیل بوده و خواهند بود.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که دولت پرزیدنت اوباما سیاست چندان دوستانه ای نسبت به اسرائیل نشان نداد – گرچه بزرگترین کمک مالی و نظامی برای اسرائیل، در دوران او به تصویب رسید  و گرچه عاملان اصلی آن، اعضای کنگره آمریکا بودند.

یهودیان ایالات متحده به طور سنتی به دموکرات ها رای می‌دهند و به موجب نظرسنجی ها، این وضع در انتخابات امروز نیز تغییر چندانی نخواهد داشت.

 

یک دیدگاه

  1. در همین کلام دمکراتها مغلوب میشوند از همین ساعت دمکراتهای امریکا دیگر قدرت رودرویی با جمهوری خواهان را نخواهند داشت .

Comments are closed.