ده روز پس از فاجعه ای که دنیا را تکان داد حکومت ایران کاردار فرانسه را به وزارت خارجه احضار کرد

وزارت خارجه ایران روز گذشته (دوشنبه)  در اعتراض به آنچه “اصرار مقامات فرانسوی به حمایت از انتشار کاریکاتورهای اهانت آمیز نسبت به ساحت پیامبر” دانسته، کاردار موقت سفارت فرانسه در تهران را احضار کرده است.

احضار کاردار فرانسه توسط حکومت اسلامی ایران  تلاش دیگر تهران  برای بهره برداری تبلیغاتی از این فاجعه بزرگ تعصب گرایی اسلامی می باشد

اداره  اطلاع رسانی وزارت خارجه ایران نیز  اعلام کرد که در این دیدار اقدامات مقامات فرانسوی در دفاع از انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام را که “موجب جریحه دار کردن احساسات میلیون‌ها مسلمان در اروپا و جهان” دانست و آن را “غیرقابل قبول” خواند.

بعد از کشته شدن یک معلم فرانسوی به دست یک اسلام‌گرای افراطی به خاطر نشان دادن کاریکاتور پیامبر اسلام به دانش‌آموزان،امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره اسلام‌گرایی افراطی و تهدید ارزش‌های سکولار فرانسه هشدار داد و گفت که فرانسه “کاریکاتورها را رها نخواهد کرد.

.”وزارت خارجه ایران در پیامی به فرانسه نیز نوشت:   “هر گونه اهانت و بی‌احترامی به پیامبر و ارزش‌های ناب اسلام، از سوی هر فرد و در هر مقامی به شدت محکوم و مردود است”.

محمدباقر قالیباف، مقام‌های فرانسوی را «بی‌خرد و لجوج» خواند. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، نیز در این باره گفت: «به رئیس‌جمهوری فرانسه که با میلیون‌ها نفر از پیروان ادیان مختلف چنین رفتار می‌کند چه چیزی می‌توان گفت، او به روان‌درمانی نیاز دارد».

در همین زمینه  رسانه‌های وابسته به حکومت اسلامی ایران نیز کارزاری را علیه فرانسه به راه انداخته‌اند. پیشتر در جریان انتشار کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو، نیروهای بسیجی به سفارت فرانسه در تهران حمله کردند.

همچنین سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز گفت: این اقدام  «غیر قابل توجیه است .بدون شک موضع غیرقابل توجیه مقامات فرانسوی، پاسخ مناسب و مدبرانه به افراطی‌گری و خشونتی که در جای خود محکوم است، نمی‌باشد و بیش از پیش موجب تنفرپراکنی می‌گردد».

علی خامنه‌ای، نیز در این باره  اعلام کرد: «گناه بزرگ و نابخشودنی یک نشریّه‌ فرانسوی در اهانت به چهر‌ه‌ نورانی و قدسی حضرت رسول اعظم بار دیگر عناد و کینه‌ شرارت‌بار دستگاه‌های سیاسی و فرهنگی دنیای غرب با اسلام و جامعه‌ مسلمانان را آشکار ساخت.»

خامنه‌ای مدعی شد: «بهانه‌ آزادی بیان برای محکوم نکردن این جرم بزرگ که از سوی برخی سیاستمداران فرانسوی گفته شده کاملاً مردود و غلط و عوام‌فریبانه است».

مقام‌های ترکیه نیز در زمینه موضوع اسلام گرایی در فرانسه به رهبران این کشور توهین کرده‌اند که موجب فراخوانده شدن سفیر فرانسه به پاریس شد.