ده ها هزار نفر آوارگان سوریه، در نزدیکی مرز اردن، در شرائط خطرناک و غیرانسانی به سر می برند

با آن که بسیاری از آوارگان به علت سرما و کمبود غذایی با بیماری و ناتوانی روبرو هستند، در آن مکان هیچ گونه امکانات پزشکی وجود ندارد

در سوریه، در همان حال که جنگ در استان اِدلِب متوقف گردیده تا شهروندان بتوانند از آن شهر ادلب خارج شوند و همچنین رزمندگان داعش و مخالفان رژیم بشار اسد آن جا را ترک گویند، نهادهای بشردوستانه اعلام کردند که در نقطه دیگری از خاک سوریه، هزاران نفر افراد آواره، در بیابان بی آب و علف با خطر گرسنگی و مرگ روبرو هستند.

منابع خبری می گویند که حدود ۴۵ هزار نفر از آوارگان سوری، در فاصله کمی از مرز اردن، با برپایی چادرهای کوچک و نامناسب، فاقد هرگونه امکانات رفاهی هستند .

با آن که بسیاری از آوارگان به علت سرما و کمبود غذایی با بیماری و ناتوانی روبرو هستند، در آن مکان هیچ گونه امکانات پزشکی وجود ندارد. گفته می شود که شمار نامعلومی از کودکان خردسال، به علت این وضع جان خود را از دست داده اند.

حکومت اسلامی ایران، ارتش سوریه، ارتش روسیه و دیگر نیروهای درگیر در جنگ سوریه، هیچگونه کمکی به این افراد نمی کنند و مصیبت آن ها را نادیده گرفته اند.

مقامات اردنی می گویند که مقادیری مایحتاج عمومی و وسائل زندگی را به این اردوگاه منتقل کرده اند. ولی این کمک به مقداری نیست که بتواند حتی بخش کوچکی از نیازها را تامین کند.

وزیر دفاع ایالات متحده خواستار خروج ایران و شبه نظامیان مورد حمایت ایران از سوریه شده و می گوید این جنگ با دخالت تهران در عراق برای مردم ایران یک جنگ بی ثمر است که فقط هزینه اش را می‌پردازند.

وزیر دفاع آمریکا در بخشی از سخنان خود در نشستی در انستیتوی صلح ایالات متحده در واشنگتن دی سی به دخالت های ایران در کشورهای منطقه از جمله درعراق- سوریه پرداخته است.

آقای متیس می‌گوید حضور ایران در سوریه کمکی به روند صلح نمیکند و شبه نظامیان مورد حمایت تهران در سوریه و لبنان نقش بی ثبات کننده را ایفا می کنند و سپس به وضوح  به نفوذ جمهوری اسلامی در عراق اشاره کرده و می‌گوید پیمان آتلانتیک شمالی و نیروهای آمریکایی باید مهارت و آموزش های کافی در اختیار ارتش عراق بگذارند تا در نهایت این نیروی نظامی به جای اینکه متکی به ایران باشد روی پای خود بایستد.

وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید این نبردها و جنگ ها در منطقه که یک طرف آن حکومت ایران قرار دارد برای مردم ایران بی فایده و بی ثمر بوده است.

این یک جنگ بی معنا برای مردم ایران است در نهایت هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و تنها هزینه آن از منابع مردم ایران خرج می‌شود که باید صرف مردم ایران شود البته اگر این یک حکومت انقلابی نبود که حکومتی بود بلکه یک حکومت به مردم خودش هم اهمیت می‌داد.

به گفته ژنرال متیس سیاست های ایالات متحده بیشتر از آن که متکی بر استفاده از نیروی نظامی باشد بر رویکرد بلندمدت متکی است تا در نهایت جلوی نفوذ ایران در منطقه گرفته شود هدایت آن در بهترین شرایط برعهده دیپلمات ها و سیاستمدارانی است که نماینده مردم خویش هستند و دیپلمات های ما که از حمایت جامعه بین المللی برخوردار می‌باشند.

ایالات متحده آمریکا بارها خواستار خروج ایران از سوریه- توقف دخالت ایران در مسائل داخلی عراق- لبنان و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه بوده است.

جمهوری اسلامی همواره تاکید می کند که به درخواست دولت های مرکزی این کشورها مانند سوریه و عراق است که به آنها نیروهای مسلح و یا مستشاران نظامی می فرستد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این دخالت‌ها به جای آن که ثمره‌ی بلندمدت برای مردم ایران داشته باشند تنها هزینه آنها را بالا میبرند.

علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و شمار دیگری از مقامات جمهوری ایران سوریه عراق و لبنان و برخی دیگر از کشورهای منطقه از جمله یمن را عمق استراتژیک حکومت خود می‌داند.

اردوگاه آوارگان سوری در بیابانی در نزدیکی مرز اردن