دور جدید پارلمان اسرائیل آغاز می شود، ولی بعلت دشواری تشکیل دولت آینده، دوام آن معلوم نیست

بیست و دومین دوره کنست (پارلمان اسرائیل) امروز (پنجشنبه) در حالی آغاز می شود که هنوز دولتی برپا نشده و حتی بیم آن می رود که تلاش در این راستا به بن بست برسد و کشور ناچار شود به سوی دور سوم انتخابات زودرس گام نهد.

دوره پیشین پارلمانی اسرائیل، تنها پنج ماه دوام یافت و اکنون، نمایندگان در حالی آئین ادای سوگند را به عمل می آورند که ممکن است چند هفته دیگر و حداکثر تا چند ماه دیگر، انحلال پارلمان اعلام شود و مردم دوباره به پای صندوق های رای بروند.

پارلمان اسرائیل ۱۲۰ نماینده دارد که در ساعات پیش از ظهر امروز یکی پس از دیگری ادای سوگند خواهند کرد. سیزده تن نمایندگان عرب کنست، در این آئین حضور نخواهند داشت، زیرا در اعتراض به شدت گیری خشونت در جامعه اعراب اسرائیل، آن ها اعلام اعتصاب کرده اند و از دولت و پلیس خواستار هستند که برای ریشه کن ساخت خشونت و جلوگیری از ادامه قتل های متقابل و انتقام جویانه در جامعه عرب اسرائیل، به اقدامات گسترده تری دست بزنند.

در آئین ادای سوگند از جانب نمایندگان پارلمان، پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری نیز حضور خواهد داشت. انتظار می رود که او در سخنرانی خود، سیاستمداران را به تفاهم و همکاری دعوت کند و لزوم تشکیل دولت وحدت ملی را یادآور شود و ابراز امیدواری کند که نیازی به برگزاری دوبارۀ انتخابات پیش نیاید.

در دور کنونی مجلس، تنها ۲۸ بانو عضویت دارند که نشان می دهد هنوز تساوی حقوق کامل در جامعه اسرائیلی عملی نشده است. هشت تن از ۱۲۰ نفر اعضای پارلمان چهره های جدید هستند.

همزمان با آئین گشایش دور جدید پارلمان، تلاش ها برای برپایی دولت آینده نیز همچنان ادامه خواهد یافت. قرار است نتانیاهو با لیبرمن رهبر حزب اسرائیل خانه ماست ییسرائل بیتینو دیدار کند و وی را به پیوستن به کابینه تشویق نماید. ولی لیبرمن که کلید برپایی دولت آینده را در دست دارد، همچنان خواهان لغو برخی محدودیت های اجتماعی است که از جانب احزاب تعصب گرای مذهبی دیکته شده است. او همچنین خواستار لغو محدودیت های مشابه در مورد خدمت نظام وظیفه از جانب جوانان اولترا ارتودوکس می باشد.

رویداد دیگری که به موازات این رخدادها جریان دارد، برگزاری جلسه دوم استماع در مورد پرونده های اتهامی علیه بنیامین نتانیاهو می باشد. نخست وزیر، خود در این نشست نیز حضور نخواهد داشت. ولی وکیلان مدافع قدرتمند او همچنان به کشاکش حقوقی با دادستان کل کشور ادامه خواهند داد. دو جلسه دیگر از استماع، هفته آینده برگزار خواهد شد و آنگاه دادستان کل باید در مورد لزوم صدور کیفرخواست، تصمیم بگیرد.