دور دوم گفتگوهای اسرائیل و لبنان به هدف تعیین خط مرزهای دریایی به زودی آغاز خواهد شد. حزب الله خشمگین است

پس از برگزاری دور اول گفتگوهای اقتصادی اسرائیل با لبنان، به هدف مشخص ساختن مرزهای دریایی بین دو کشور، طرفین هنوز حاضر نیستند هیچگونه جزئیاتی را درباره روند مذاکرات و نتایج به دست آمده ارائه دهند. ولی اعلام شد که دور دوم این گفتگوها هفته آینده و یا حداکثر دو هفته دیگر انجام خواهد شد.

علت محرمانه نگهداشتن روند گفتگوها آن است که دولت لبنان که در اوج بی ثباتی و بحران قرار دارد، نمی خواهد اطلاعاتی انتشار دهد که موجب افزایش خشم حزب الله گردد.

این گروه تروریستی در ماه های اخیر بیشترین تلاش را به عمل آورده تا اختلاف بین دو کشور را وسیله ای برای شعله ور ساختن آتش ستیز بین دو کشور قرار دهد. در مقابل، ایالات متحده تلاش می کند روابط کشورهای عرب با اسرائیل را به حداکثر آرامش و دوستی بکشاند، که لبنان یکی از آن ها می باشد.

در خبرهای معدودی که انتشار یافته، آمده است که ریاست هیات لبنانی در این مذاکرات را یکی از فرماندهان ارشد ارتش به عهده داشت تا ظاهرا چنین وانمود شود که مذاکرات، در چهارچوب پیمان آتش بس بین دو کشور برگزار می شود. ولی او از همکاری شماری از کارشناسان امور انرژی لبنان و متخصصان امر برخوردار بود، و این در حالی که از جانب اسرائیل، همه افراد غیرنظامی بودند و ریاست هیات را مدیرکل وزارت انرژی به عهده داشت.

گفتگوها در یک چادر نظامی متعلق به نیروهای صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، در نقطه مرزی راس نقوره یا رش هنیکرا برگزار شد. برای آن که این تصور ایجاد نشود که لبنان به طور مستقیم، با اسرائیل وارد مذاکره شده، نمایندگان ایالات متحده در وسط نشسته بودند و ظاهرا گفتگوها را اداره می کردند. ولی نمایندگان اسرائیل و لبنان، به طور مستقیم یکدیگر را خطاب قرار می دادند.

تلاش ایالات متحده برای عملی ساختن از مذاکرات، سه سال به درازا انجامید و بالاخره به نتیجه رسید و اکنون باید امیدوار بود که همکاری های اسرائیل و لبنان را در استخراج گاز از اعماق دریای مدیترانه به دنبال آورد و راه را برای عادی سازی روابط دو کشور بگشاید.

نخستین نشست نمایندگان دو کشور بیش از یک ساعت ادامه داشت، ولی اعضای هیات لبنانی حاضر نشدند با اسرائیلیان دست بدهند و یا با آن ها عکس یادگاری بگیرند.