دور سوم گفتگوهای غیرمستقیم هسته ای بین ایران و ایالات متحده، امروز در وین جریان دارد

دور سوم گفت‌وگوهای غیرمستقیم برجامی بین نمایندگان ایران و ایالات متحده از امروز(سه‌شنبه) در وین آغاز می‌شود،

در پایان دو دور پیشین، نمایندگان دو کشور ارزیابی کرده بودند که پیامدهای مثبتی داشته و به زودی باید به تدوین متن توافق برسند.

این گفتگوها با میانجیگری کشورهای عضو برجام صورت می گیرد.

اتحادیه اروپا و روسیه با انتشار بیانیه ای ، اعلام کردند : دور سوم نشست مذاکرات هسته‌ای ایران با رهبری انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، برگزار خواهد شد.سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه هم یک بار دیگر تاکید کرد بطور مستقیم برگزار نخواهد شد .

در این نشست ، اعضای برجام شامل ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین گفتگو  پیرامون امکان بازگشت آمریکا به برجام و اطمینان از پایبندی کامل و موثر ایران به توافق هسته‌ای را ادامه خواهند داد.

همچنین نماینده آمریکا نیز در وین حضور خواهد داشت، اما مانند نشست‌های قبلی، انتظار می‌رود مذاکرات مستقیمی با نماینده ایران نداشته باشد.

در همین راستا، میخائیل اولیانف، سفیر روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، هم گفته است انتظار می‌رود این دور مذاکرات طولانی‌تر از دور قبلی باشد و سه کارگروه همراه با اعضای برجام مذاکرات را ادامه خواهند داد.

یادآور می شود : در دور قبلی مذاکرات مقرر شد به غیر از دو کارگروه “بررسی لغو تحریم‌های آمریکا” و “بررسی بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای”، کارگروه سومی نیز برای رسیدگی به امورمربوط به ترتیب زمانی احتمالی مراحل عملی برای اجرای کامل برجام تشکیل شود.

در دور دوم مذاکرات هسته‌ای که سه‌شنبه هفته گذشته پایان یافت و پنج روز طول کشید.طرفین مذاکرات می‌گویند گفت‌وگوها پیشرفت داشته است اما انتظار می‌رود مذاکرات سختی پیش رو باشد.

کارشناسان امور دیپلماسی می گویند که حتی مذاکرات غیر مستقیم هم عملا به معنای مذاکرات است و غیر مستقیم بودن آن جز دشوار تر کردن روند گفتگوها و طولانی کردن کردن آنها هیچ مفهوم سیاسی دیگری ندارد.