دور هشتم بازپرسی از بنیامین نتانیاهو انجام شد و همسرش نیز مورد پرسش پلیس قرار گرفت

منابع آگاه خبری می گویند که در بازپرسی طولانی روز گذشته از نخست وزیر در مورد سوء استفاده از قدرت در دورانی که پست وزارت ارتباطات را نیز در اختیار خود داشت، سخنان و گواهی های دیگر افرادی که مورد بازپرسی قرار گرفته بودند مطرح گردید و از نخست وزیر پاسخ خواسته شد.

این بازپرسی که حدود پنج ساعت ادامه یافت، در مقر نخست وزیری در اورشلیم برگزار شد. هم زمان، خانم سارا نتانیاهو همسر نخست وزیر در ستاد بازپرسی مرکزی پلیس اسرائیل که در نزدیکی تل آویو مورد بازپرسی قرار گرفت.

گرچه خانم نتانیاهو خود در مَظان تهمت قرار ندارد، ولی بازپرسان امیدوارند از زبان او سخنانی بشنوند که بتواند میزانی برای حقیقت گویی همسرش باشد.

مقامات پلیس اطلاعاتی را درباره سخنان نخست وزیر و توضیحات او منتشر نساختند.

در برخی از رسانه های خارجی، در گزارش مربوط به بازپرسی دیروز، ادعا شده که نتانیاهو به فساد مالی متهم گردیده و این در حالی که نوع اتهام، تا آن جا که علنی شده حکایت از آن دارد که نتانیاهو می خواسته با دادن امتیازاتی به یک سرمایه گذار که کمپانی تلفن اسرائیل را خریداری می کرد، با او به توافق رسیده که یک سایت مهم خبری متعلق به او از انتشار گزارش هایی که برای نخست وزیر جنبه منفی دارد خودداری ورزد. این اتهام در پرونده چهارهزار ذکر شده است.

ولی اتهام مطرح شده در پرونده دو هزار نیز به ماجرای مشابهی اشاره دارد و آن این که نخست وزیر قصد داشته صاحب یک روزنامه پرتیراژ کشور را متقاعد سازد که از انتشار گزارش های منفی نسبت به او و خانواده اش خودداری ورزد، و در مقابل موجب کاهش تیراژ روزنامه رقیب شود.

برخی محافل یهودی در جهان گله می کنند که در همان زمانی که اسرائیل با خطر رژیم اسلامی ایران و حزب الله لبنان دست و پنجه نرم می کند، نخست وزیر باید به فکر پاسخ های خود در جریان بازپرسی باشد.

برخی حوامع یهودی خواستار شده اند که این بازپرسی ها از نتانیاهو متوقف شود. ولی مقامات اسرائیلی این توصیه را رد می کنند و می گویند که مبارزه با فساد احتمالی، یکی از شیوه های تقویت ارکان کشور است و نباید آن را متوقف ساخت.

خود نخست وزیر نیز به کارهای عادی خویش ادامه می دهد و چنین وانمود می سازد که هیچ خللی در انجام وظایف کشوری از جانب او وارد نیامده است.

نخست وزیر یک بار دیگر گفت که بازپرسان در همه تلاش ها و تحقیقات خود چیزی نخواهند یافت، زیرا چیزی برای یافتن وجود ندارد.

او گفته تا آخرین روز ممکن به خدمات خود در پست نخست وزیری ادامه خواهد داد.

همه احزابی نیز که در دولت ائتلافی شرکت دارند، از نتانیاهو پشتیبانی کرده و خواهان کناره گیری موقت او نشده اند. ولی در این روزها دولت با یک مشکل دیگر نیز دست و پنجه نرم می کند و آن، جدل بین احزاب ائتلافی در مورد انجام خدمت نظام وظیفه توانست جوانان ارتودوکس می باشد که رهبران دینی آن ها می گوید که این طلبه، باید از خدمت نظامی معاف شوند تا همچنان به آموزش دینی ادامه دهند.

سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل

 

2 دیدگاه‌

  1. جد و اجداد سارا و بنیامین در بازپرسی و پاسخگوئی پیشقدم هستند و به قوانین قباله و قضائیه از پیش واقف هستند حتی شادتر و سرفرازتر از پیش هستند.

  2. به زودی روزی خواهد آمد که نخست وزیر عزیز اسرائیل از تمام این افتاراهای ملقب به ایشان تبرئه خواهد شد ، و حقیقت صداقت و خلوص نیت ایشان بر همگان آشکارا خواهد شد و افتخار میکنم که با تمام تهمت های موجود علیه ایشان ، همچنان به خدمت و تلاش خود جهت امنیت اسرائیل بزرگ ادامه میدهند

Comments are closed.