دوستی ناگهانی ترامپ با اردوغان، همزمان با فحاشی های رئیس جمهوری ترکیه علیه اسرائیل، در اورشلیم موجب نگرانی شد

دوستی ناگهانی ترامپ با اردوغان، همزمان با فحاشی های رئیس جمهوری ترکیه علیه اسرائیل، در اورشلیم موجب نگرانی شد

ابراز دوستی گرم و بی سابقه ای که پرزیدنت ترامپ در این روزها نسبت به رجب طیب اردوغان در رابطه با سوریه نشان می دهد، در اورشلیم، نه تنها موجب شگفتی سیاستمداران شد، بلکه نگرانی هایی نیز برانگیخت.

در روزهای اخیر، رئیس جمهوری ترکیه و وزیر خارجه او بارها با زبانی زهرآگین، اسرائیل را مورد حمله قرار داده و افتراهایی به این کشور وارد کردند، که از یهودستیزی چندان به دور نبود.

پرزیدنت ترامپ شب گذشته (یکشنبه) یک بار دیگر با اردوغان تلفنی گفتگو کرد و سپس به خبرنگاران با خرسندی گفت که با خروج آمریکا از سوریه، ارتش ترکیه ادامه عملیات را برای سرکوب داعش به عهده می گیرد. ولی آگاهان امور می گویند که هدف اردوغان از دخالت نظامی گسترده در سوریه، در درجه نخست سرکوب افراد مسلح کرد است تا نتوانند پایگاهی در خاک سوریه برپا کنند و از آنجا به فعالیت نظامی علیه رژیم ترکیه بپردازند.

در سال های اخیر، ارتش ترکیه چندین بار به شمال عراق حمله برده تا مراکز تجمع چریک های کرد را در هم بکوبد و نگذارد آن ها شمال عراق را به پایگاه عملیاتی خود در داخل ترکیه مبدل سازند.

اردوغان در تلاش برای نابود کردن کردها و فرو نشاندن خیزش استقلال طلبانه آن ها، هزاران زن و کودک کرد را نیز قربانی کرده است.

آنچه در اورشلیم موجب نگرانی شده، این واقعیت است که همزمان با نزدیک شدن پرزیدنت ترامپ به اردوغان و همکاری آن ها در مورد سوریه، رئیس جمهوری ترکیه بر شدت حملات افسار گسیخته خود علیه اسرائیل  افزود و حتی شب گذشته نیز کوتاه مدتی پس از گفتگوی تلفنی بسیار صمیمانه با پرزیدنت ترامپ، دوباره نخست وزیر اسرائیل را مورد افترا و اتهامات بی اساس قرار داد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که اردوغان یکی از عوامل اصلی برای متقاعد ساختن پرزیدنت ترامپ به منظور خروج از سوریه بوده است. توییتر رییس  جمهوری آمریکا که گفت ادامه مبارزه با داعش در سوریه را ارتش ترکیه به عهده می گیرد، در واقع نشان اوج این دوستی ناگهانی می باشد.

در آنکارا، یک شخصیت سیاسی ترک که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که ای کاش نتانیاهو از پاسخگویی به افتراهای اردوغان دوری می جست و اکنون که به آن واکنش شدید نشان داده، در واقع در راستای نیت و انتظار اردوغان گام برداشته است.

این شخصیت ترک گفت که حزب اردوغان هم اکنون در اوج پیکار انتخابات شهرداری ها در ترکیه قرار دارد و حملات ناگهانی و توهین آمیز به اسرائیل و رهبران این کشور، ترفندی برای جلب آراء تعصب گرایان اسلامی در ترکیه بوده است.

رجب طیب اردوغان ادعا کرده بود که اسرائیل علیه فلسطینیان جنایت می کند – و این در حالی است که خود او به جنایت علیه زن و کودک کرد در ترکیه ادامه می دهد و در سوریه نیز به آدم کشی می پردازد.

اردوغان سه روز پیش در یک نطق انتخاباتی، قول داد که بزودی مسلمانان بر اورشلیم مسلط خواهند شد و با کف زدن های شدید حاضران روبرو گردید.

با این همه، آشنایان امور می گویند که روابط بازرگانی و گردشگری بین اسرائیل و ترکیه، و از جمله ورود زایران مسلمان به اسرائیل مانند گذشته ادامه دارد.

2 دیدگاه‌

  1. لطفا این پیام را به ترامپ برسانید دموکراتها از تعطیلی دولت بسیار شادمان هستند ،آنها در پی بی اعتبار کردن و نابودی دولت ترامپ هستند ،ترامپ دوست دارد به وعده‌های خود عمل کند و به دنبال منافع امریکاست ،و دمکراتها آن را تبدیل به نقط ضعف ترامپ تبدیل کرده‌اند.باید هشیار بود و کاخ اقتصادی که ترامپ ساخته نباید با نیرنگ دمکراتها ویران شود ،دمکراتها کسانی هستند که خمینی را سر کار آوردند و حال به دنبال اتمی کردن رژیم جنایتکار آخوندی هستند ،لطفا این پیام را به نتانیاهو برسانید.

  2. نه ترکیه هیچ موقع زیر بلیت امریکا نخواهد رفت مطمئن باشید ترکیه میخواد با الگو گیری از ایران نقش مستقلی در منطقه ایجا د کنه اما نمی تونه و شکننده تر از اون هست که بتونی مانور بده و امریکا هم نمی تونه به ترکیه اعتماد کنه چون خیلی چیزها بینشون به بدی اتفاق افتاده که دیگر جمع نخواهد شد . درود و برکت بر اسرائیل

Comments are closed.