دولت آلمان به حکومت ایران توصیه کرد آخرین فرصت رفع نزاع با آمریکا را از دست ندهد

 

دولت آلمان در اظهاراتی، به حکومت ایران توصیه کرد فرصت به دست آمده برای رفع نزاع با ایالات متحده را از دست ندهد و پس از چند دهه ستیز، اکنون بکوشد به ستیز با آن ابرقدرت جهانی پایان بخشد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان خطاب به رژیم ایران گفت که این آخرین فرصت برای رفع نزاع با آمریکاست و بهتر است آن را از دست ندهد.

هایکو ماس، که در کنفرانس ویدیویی مقامات کشورهای عضو برجام، سخنرانی می‌کرد، به حکومت ایران پیشنهاد داد تا فرصت پیش آمده توسط دولت جو بایدن در ایالات متحده برای ایجاد توافق بر سر منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را از دست ندهد.

او در ادامه افزود:  «رژیم ایران باید از انجام هر گونه اقدام که بایدن را برای تغییر تصمیم دونالد ترامپ که از برجام خارج شده بود، با دشواری مواجه می‌کند، اجتناب کند».

ماس  در ادامه گفت: «برای ایجاد مناسبات با آمریکا تحت نظر بایدن، دیگر نباید مانور تاکتیکی از این نوع که به تازگی بسیار زیاد دیده‌ایم، استفاده شود».

او تاکید کرد: «ایران آخرین فرصت را نباید از دست بدهد».

گفتنی است، دولت جدید آمریکا که قرار است به زودی شروع به کار کند، به همراه کشورهای اروپایی بارها از بازگشت به برجام و حفظ این توافق سخن گفته‌اند. اروپایی‌ها در عین حال تاکید کرده‌اند که به دنبال یک توافق جدید در این رابطه هستند.

بایدن نیز به تازگی در مصاحبه با روزنامه نیویورک‌تایمز گفته است : «اگر ایران به تعهدات برجامی‌اش بازگردد، آمریکا بار دیگر به این توافق می‌پیوندد و تحریم‌های ضدایرانی را لغو می‌کند».

او در عین حال  رسیدن به توافق در برجام را کاری “دشوار” توصیف کرد.

از سوی دیگر، پس از خروج ترامپ از برجام و افزایش تحریم‌ها، مقامات ایران بارها از این اقدام آمریکا انتقاد کردند و آن را در ایجاد بحران اقتصادی در این کشور بسیار تاثیرگذار عنوان کردند.

علی خامنه‌ای نیز به تازگی با بیان اینکه چهار سال است که در رفع تحریم تاخیر شده تاکید کرد که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، برای رفع آن حتی یک ساعت هم نباید تاخیر شود.

در همین رابطه، دفتر بیت رهبری نیز با انتشار بیانیه ای  بر “خنثی‌سازی تحریم‌ها” تاکید کرد و نوشت:  واقعیت این است که «رفع تحریم به دست دشمن است اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان است،بنابراین باید بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم».