دولت آمریکا در اقدامی غیر مترقبه ۸ کشور , را از تحریم نفتی ایران معاف کرد

اعطای معافیت فروش نفت ایران با کاهشی قابل توجه ادامه یافته است

خبرگزاری رویترز , به نقل از کارشناسان نفتی و سیاسی گزارش کرده است که با پایان یافتن معافیت از تحریم نفتی ایران , در ماه می , احتمال می‌رود که دولت آمریکا به هدف جلب رضایت برخی کشورها و جلوگیری از افزایش ناگهانی بهای نفت با تمدید معافیت چند کشور معافیت موافقت کند.

هر چند احتمال دارد بر کاهش میزان خرید توسط این کشورها تاکید ورزد با اجرایی شدن مرحله دوم , تحریم آمریکا علیه , جمهوری اسلامی , در اوایل ماه نوامبر دولت آمریکا در اقدامی غیر مترقبه ۸ کشور , را از تحریم نفتی ایران معاف کرد .

این کشورها عبارتند از چین , هند , کره , جنوبی , ژاپن , ترکیه , تایوان و یونان و ایتالیا  .

مهلت این معافیت ۶ ماه , تعیین شده در اوایل ماه می , منقضی خواهد شد در زمان اعلام تحریم نفتی جمهوری اسلامی مقامات آمریکایی گفتند که هدف آنها رساندن صادرات نفت ایران به صفر است .

اما با اعطای معافیت فروش نفت ایران هرچند با کاهشی قابل توجه ادامه یافته است به گفته کارشناسان تمدید این معافیت نفتی احتمالاً شامل چین , هند , کره جنوبی , ترکیه و ژاپن خواهد شد .

هرچند مشخص نیست که آیا میزان واردات , معافیت‌ها نیز ثابت خواهد ماند یا نه در صورت تغییر نکردن این معافیت ها صادرات نفت , ایران به یک میلیون بشکه در روز محدود خواهد شد .