دولت آینده اسرائیل بالاخره برپا می شود و قرار است چهارشنبه آینده آئین ادای سوگند وفاداری برگزار گردد

با پایان گرفتن مهلت بنی گانتس برای برپایی دولت آینده در اسرائیل، پرزیدنت روبی ریولین شب گذشته (پنجشنبه) این ماموریت را به بنیامین نتانیاهو سپرد و دو هفته به او مهلت داد که کابینه آینده را برپا سازد.

این تصمیم پرزیدنت ریولین پس از آن بود که حزب لیکود نامه ای را به مقام رئیس جمهوری ارائه داد که در آن ۷۲ از ۱۲۰ نفر نمایندگان پارلمان حمایت خود را از سپردن ماموریت به نتانیاهو اعلام داشتند. پیش از آن، رهبر حزب آبی و سفید مامور تشکیل کابینه گردید که تا آخرین مهلت، یعنی نیمه شب گذشته موفق نشد، ولی در همین مدت با حزب لیکود برای برپایی دولت وحدت علیه کورونا به توافق رسید.

امضای نمایندگان حزب راستگرای “یمینا” (به سوی راست) در این نامه دیده نمی شد. نفتالی بنت وزیر دفاع و رهبر یمینا، روز گذشته (پنجشنبه) گفتگوی مفصلی با نتانیاهو در مورد عضویت در کابینه آینده داشت، ولی طرفین به توافق نرسیدند. بنت که از سال های پیش به رقابت آشکار با نتانیاهو پرداخته، خواهان دریافت پست وزارت بهداشت و یا یک وزارتخانه مهم دیگر بود. او بلافاصله پس از آن که دولت آینده به طور رسمی برپا شد، باید وزارت دفاع را به بنی گانتس رهبر آبی و سفید بسپارد.

در روزهای اخیر همه قوانینی که برای برپایی دولت جدید و تقسیم شیوه ریاست بین نتانیاهو و گانتس ضروری بود به تصویب رسید و در روزهای آینده مذاکرات پیرامون شیوه تقسیم وزارتخانه های خواهد بود.

با آن که پرزیدنت ریولین دو هفته به نتانیاهو مهلت داده، ولی سران دو حزب توافق کرده اند که کار برپایی دولت آینده در ظرف چند روز به انجام برسد و اعضای آن روز چهارشنبه پیش رو سوگند وفاداری یاد کنند و دولت رسمیت یابد.

دولت آینده دارای ۳۶ وزیر خواهد بود که در تاریخ دولت های اسرائیل سابقه ندارد و مردم آن را نوعی به هدر دادن پول ملت تلقی می کنند. ولی در همان حال گفته می شود که این، مالیاتی است که مردم در ازای دموکراسی خود می پردازند. زیرا دولت آینده دارای احزاب متعدد می باشد و هر حزب کرسی ها و پست های خود را مطالبه می کند. آشنایان امور می گویند که اسرائیل به خوبی می توانست با ۱۲ وزیر امور خود را اداره کند. ولی اکنون تعداد آن ها سه برابر خواهد بود.

حزب آبی و سفید پست وزارت امور خارجه را نیز به عهده خواهد داشت و این مهم، به عهده ژنرال ذخیر گابی اشکنازی محول خواهد گردید که در گذشته رئیس ستاد کل ارتش بوده است. ولی بی تردید، او نخواهد توانست به طور مستقل عمل کند و اقدامات او باید با موافقت و هماهنگی با نخست وزیر صورت گیرد. در سال هایی که نتانیاهو مقام نخست وزیری را به دست داشته، وزیران خارجه، هزگز از استقلال عمل کامل برخوردار نبوده اند.

نفتالی بنت رهبر حزب راستگرای “یمینا” (راست) که همیشه با نتانیاهو رقابت کرده، و این بار به توافق نرسیدند
دیدار آرنج به آرنج نخست وزیر (راست) و رئیس جمهوری، برای جلوگیری از شیوع کورونا

یک دیدگاه

Comments are closed.