دولت ائتلافی اسرائیل از فروپاشی نجات یافت، ولی تحلیلگران می گویند که فقط،دوران احتضار آن طولانی شده است

در اسرائیل، بحران سیاسی به صورت موقت به پایان رسید، ولی تنش بین دو حزب اصلی تشکیل دهنده دولت ائتلافی همچنان ادامه دارد و بعید می نماید که قابل برطرف شدن باشد.

پارلمان اسرائیل شب گذشته (دوشنبه) قانونی را تصویب کرد که به موجب آن، ارائه لایحه بودجه را می توان تا ۱۲۰ روز دیگر به تعویق انداخت. علت اصلی این تصمیم آن است که اختلاف نظر بین دو حزب لیکود و آبی و سفید، و به عبارت دقیق تر بین نتانیاهو و گانتس موجب گردیده که اکنون چند ماه است کشور اسرائیل بدون بودجه اداره می شود و این امر مشکلاتی در مدیریت کشور به وجود آورده است.

با آن که در توافق ائتلافی بین دو حزب، لیکود تعهد کرده بود لایحه بودجه برای مدت دو سال باشد، نتانیاهو با این استدلال که نیازهای مبارزه با کورونا متغیر است و هنوز نسبت به بودجه های لازم برای رفع بحران اقتصادی اطلاعات کافی در دست نیست، خواستار تصویب بودجه یک ساله بود که در واقع تنها چند ماه را در بر می گیرد زیرا تا کنون چندین ماه از آغاز سال مالی گذشته است.

سران آبی و سفید این استدلال را رد می کنند و می گویند که حتی اگر بودجه دو ساله تصویب شود، در هر برهه زمانی می توان در آن تغییراتی داد و این در قوانین اسرائیل پیش بینی شده است. آن ها همچنین نتانیاهو را متهم می سازند که ممکن است قصد دارد در زمانی که نخست وزیری به بنی گانتس انتقال می یابد، برای دولت او ایجاد اشکال کند.

با تصویب قانون به تعویق انداختن چهار ماهه لایحه بودجه، ظاهرا بحران دولتی در اسرائیل پایان گرفته، ولی برخی تحلیلگران اسرائیلی می گویند که در واقع، دوران احتضار دولت کنونی چهار ماه طولانی شده و امیدی به دوام آن نمی رود. نتانیاهو در پاسخ به این پرسش خبرنگاران که آیا پس از چهار ماه دیگر، دولت کنونی را منحل ساخته و برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام خواهد کرد، گفت: «این امر به شیوه رفتاری سران حزب آبی و سفید در ماه های آینده بستگی دارد».