دولت اسرائیل در برابر دولت بایدن و سیاست آن نسبت به رژیم ایران، چه شیوه ای در پیش می گیرد؟

این واقعیت که نخست وزیر اسرائیل در پیام شاد باشی که خطاب به پرزیدنت بایدن به صورت یک بیانیه تصویری انتشار داد و ضمن آن یادآوری کرد که نسبت به خطرات رژیم ایران علیه اسرائیل هوشیار باشد، نشان می دهد که از دیدگاه دولت اسرائیل و مردم این کشور، مهمترین خطر امنیتی، ادامه برنامه های موشکی و اتمی رژیم ایران است و بی تردید شیوه رویارویی با سیاستی که دولت جدید آمریکا ممکن است در برابر رژیم ایران در پیش گیرد، یکی از دلمشغولی های عمده اسرائیل بوده و در آینده با وخامت بیشتری خواهد بود.

هفته پیش رادیو پیام اسرائیل اعلام کرد که دولت بنیامین نتانیاهو دستور برپایی شورای ویژه ای را صادر کرده که ماموریت آن، رصد کردن رفتارهای دولت بایدن در قبال برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران و احتمال بازگشت به برجام خواهد بود. در این خبر آمده بود که به احتمال قوی، یوسی کوهن رئیس موساد (سرویس امنیت خارجی اسرائیل) ریاست این شورا را به عهده خواهد داشت. ولی منابع خبری گفتند که هنوز اعضای دیگر این شورا تعیین نشده اند و کار خود را آغاز نکرده است.

یکی از مشکلات داخلی اسرائیل در رصد کردن سیاست پرزیدنت بایدن در قبال حکومت ایران، نزدیک بودن انتخابات عمومی اسرائیل است که درست دو ماه دیگر انجام خواهد شد و همه سیاستمداران کشور سخت مشغول آن هستند. رقابت انتخاباتی، این بار بسیار شدیدتر از بارهای گذشته خواهد شد، زیرا صحنه سیاسی اسرائیل به میدان انشعاب های حزبی و برپایی تشکلات جدید سیاسی مبدل شده است. ارزیابی آن است که در مجموع، جناح راست اسرائیل در چهارمین دور انتخابات زودهنگام قوی تر خواهد شد. ولی در همان حال از قدرت حزب لیکود کاسته می گردد و بر شمار احزاب و سیاستمدارانی که علنا می گوید که هدفشان برکناری نتانیاهو می باشد، افزوده می گردد.

ولی این امر نباید در ایستادگی اسرائیل در برابر هر نوع انحراف دولت بایدن از مسیری که موجب بروز خطرات بیشتری برای امنیت اسرائیل گردد، جلوگیری کند.

این امر که نتانیاهو در فرستادن پیام شادباش به پرزیدنت بایدن پیش دستی کرد و در همان حال، او را از سازش با رژیم ایران برحذر داشت، بسیار با اهمیت تلقی شده و نشان از اراده قاطعانه اسرائیل برای رویارویی با این مساله را دارد. نتانیاهو در پیام خود گفت:

اینجانب به رییس جمهور منتخب جو بایدن و معاون رییس جمهور خانم کامالا هریس برای مراسم تحلیف تاریخیشان تبریک میگویم.

جناب رییس جمهور بایدن، بین ما دهها سال دوستی شخصی و گرمی برقرار است. من از کار با شما برای تقویت هر چه بیشتر پیمان بین ایالات متحده و اسرائیل، گسترش صلح و دوستی بین اسرائیل و جهان عرب و مقابله با چالشهای مشترک و در راس آنها تهدیدات از جانب ایران استقبال می کنم.

برای شما آرزوی موفقیت بسیار دارم. پروردگار ایالات متحده را برکت کند. پروردگار اسرائیل را برکت کند.

 

اقدام فوری دیگر دولت اسرائیل، انتصاب گیلعاد اِردان سفیر اسرائیل در سازمان ملل، به ریاست سفارتخانه اسرائیل در واشنگتن می باشد. اردان که در گذشته یکی از وزیران بانفوذ دولت بوده و از اعضای برجسته حزب لیکود محسوب می شود، در مدت سه سال سرپرستی دفتر نمایندگی اسرائیل در سازمان ملل، قاطعیت خود را نشان داده و اکنون همزمان، پست سفیر اسرائیل در واشنگتن را نیز به دست می گیرد.

این اقدام ممکن است موقتی باشد. زیرا دوره خدمت سفیر پیشین به پایان رسیده و باید فرد دیگری جایگزین او شود. ولی بعید نیست که اردان به این ماموریت ادامه دهد.