دولت اوکراین جزئیات هولناک بیشتری درباره سقوط هواپیما منتشر ساخت، ولی ایران به سکوت ادامه می دهد

پس از گذشت بیش از چهار ماه از سقوط  هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران، رئیس موسسه تحقیقات پزشکی قانونی اوکراین  که زیر نظر وزارت دادگستری قرار دارد، جزئیات تازه‌ای از این فاجعه را فاش کرد: مسافران پیش از برخورد موشک ها  وحشت کرده بودند و  از روی صندلی‌های خود بلند شده بودند.  انان با تلفن همراه و تبلت تصاویری از این حادثه گرفته بودند. اما حکومت پس از سانحه فوری برای جلوگیری از افشای حقایق  آنها را توقیف کرد.

الکساندر رووین در گفت و گو با نشریه گلوکوم گفت: «زمانی که هواپیما بلند می‌شود، همه مسافران کمربندهای ایمنی را بسته‌اند. تا ارتفاع هشت هزار متری نمایشگر کمربند ایمنی خاموش نمی‌شود و بنابراین همه مسافران باید در حالی که کمربندهای ایمنی بسته است، روی صندلی‌های خود نشسته باشند». این در حالی است که اجساد مسافران روی زمین و بدون صندلی‌ پیدا شده است.

وی افزود:  در زمان سانحه برای هواپیما، در صورتی که مسافران کمربندها را بسته باشند، با صندلی‌هایشان سقوط می‌کنند و این مساله‌ای است که در مورد پرواز ۷۵۲ مطرح است.

به گفته رئیس پزشکی قانونی اوکراین، طرف ایرانی پس از سرنگونی هواپیمای اوکراینی فورا همه قطعات هواپیما را از محل سانحه جمع‌آوری کرده و به مردم اجازه داده به محل سانحه بروند. او این نکته را خاطرنشان می‌کند که شماری از موبایل‌ها و تبلت‌های متعلق به سرنشینان پرواز که به دست تیم اوکراینی رسیده بود از سوی مقامات ایرانی توقیف شده است.

رووین در ادامه به احتمال آتش‌سوزی در داخل هواپیما و بیرون آمدن دود سیاه از محفظه‌ها اشاره کرده است.

همه ۱۷۶ مسافر و خدمه این پرواز بامداد هجدهم دی‌ماه با اصابت دو موشک سپاه پاسداران که از پدافند هوایی در نزدیکی فرودگاه امام  شلیک شده بود، جان باختند.

مقامات تهران تا سه روز برخورد موشک به هواپیمای اوکراینی را تکذیب می‌کردند و سرانجام تحت فشار بین‌المللی و رسانه‌ای ناگزیر به اعتراف شدند. از سوی دیگر با وجود ادعای مقامات تهران در مورد تصمیم به تحویل جعبه سیاه این هواپیما به کشور ثالث “ایران توانایی بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه را ندارد”، هنوز این جعبه سیاه تحویل داده نشده است. برخی گزارش‌ها نیز حاکی از لابی محمد جواد ظریف وزیر  خارجه جمهوری اسلامی با اوکراین و دیگر کشورهای درگیر در این فاجعه است تا از طرح پرونده در دادگاه‌‌های بین‌المللی جلوگیری شود.

مقامات اوکراین پیش از این اعلام کرده بودند از همان دقایق نخستین فاجعه می‌دانستند که این هواپیما با موشک ساقط شده اما با توجه به سابقه جمهوری اسلامی سکوت کردند تا بتوانند تیم کارشناسی اوکراین را به محل اعزام کنند.

از اظهارات رووین این چنین به نظر می‌رسد که با وجود محافظه‌کاری کی‌اف، طرف ایرانی بارها در روند تحقیقات اوکراین اخلال ایجاد کرده و راه دسترسی تیم تحقیق به محل سانحه را سد کرده است.او به این نکته اشاره می‌کند که بخش پایین بدنه هواپیما پیدا نشده و تنها چهار صندلی کشف شده است.

هفته گذشته معاون وزارت خارجه اوکراین نیز گفته بود در صورتی که مذاکرات با طرف ایرانی به بن‌بست برسد، کی‌اف موضوع را در دادگاه بین‌المللی مطرح خواهد کرد. او تاکید کرد که این موضوع تنها مربوط به اوکراین نیست و مساله یک جبهه بین‌المللی متشکل از کانادا، بریتانیا، سوئد، افغانستان و اوکراین است.

هرچند رووین ابراز امیدودرای کرده که ایران به تعهدات بین‌المللی خود عمل کرده و جعبه‌سیاه را تحویل دهد، اما کارنامه جمهوری اسلامی مملو از نقطه‌های تاریک و فاجعه‌هایی است که نه تنها به آنها پاسخ نداده، بلکه سعی در لاپوشانی حقیقت داشته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه روز دوشنبه مدعی شد یک نفر در رابطه با آنچه که او سانحه هواپیمای اوکراینی می‌خواند، بازداشت شده است.

مقامات حکومت ایران  مدعی هستند که این هواپیما بر اثر “خطای انسانی”با شلیک موشک از پدافند هوایی “سقوط” کرده است.