دولت اوکراین خواستار تحقیقات شفاف در مورد اصابت موشک به هواپیما، و پرداخت غرامت گردید

رئیس جمهوری اوکراین پرزیدنت و ولادیمیر زِلِنسکی گفت که دولت آن کشور از حکومت ایران تقاضای غرامت مالی کرده است. نخست وزیر اوکراین نیز اعلام داشت که در حال حاضر به خانواده های قربانیان انفجار هواپیمای مسافری در حریم هوایی ایران، مبلغی بیش از هشت هزار دلار بابت هر یک از کشته شدگان پرداخت خواهد کرد. مبلغ دقیق غرامت پرداختی، ۲۰۰ هزار گریوتا می باشد که به ارز خارجی، معادل ۸۳۵۰ دلار می شود. جمهوری اوکراین، همچنین از حکومت ایران خواستار شفاف سازی و انتشار همه واقعیات مربوط به فاجعه اصابت موشک به هواپیمای مسافری خود می باشد/

پرزیدنت زلنسکی  در ادامه افزود در گفت و گوی  تلفنی با حسن روحانی قرار شده که  هرچه سریع‌تر کار تشخیص هویت باقی ماندۀ اجساد قربانیان این حادثه (برای شناسایی هویت اجساد غیرایرانی) همچنین کار مشترک برای رمزگشایی از جعبه‌های سیاه این هواپیما را آغاز کنند.

رئیس جمهوری اوکراین  گفت : حقایق دربارۀ این حادثه را نمی‌توان پنهان کرد،  کارشناسان اوکراینی حاضر در ایران برای کشف حقایق همچنان به کار خود ادامه خواهند داد.

رییس جمهوری اکراین از جامعۀ بین‌الملل به ویژه کانادا، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا به دلیل حمایت هایشان از کی‌یف در جریان این حادثه، تشکر کرده و  از شرکای بین‌المللی اوکراین خواست تا زمان تکمیل تحقیقات این حادثه، متحد و مصمم باقی بمانند.

نخست‌وزیر اوکراین نیز گفت : پرداخت غرامت به خانواده‌های کادر پرواز این هواپیما نیز بر عهدۀ شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین است. هنوز شرکت شرکت هواپیمایی بین‌المللی اوکراین به این خبر واکنشی نشان نداده است.

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین بامداد چهار روز پیش (چهارشنبه) با ۱۷۶ سرنشین تنها مدت کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، هدف موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد.

حکومت اسلامی ایران پس از سه روز سکوت، سرانجام بامداد شنبه مسئولیت وقوع این حادثه را برعهده گرفت و اعلام کرد که سقوط هواپیما در پی خطای انسانی روی داده است.