دولت بریتانیا راهزنی دریایی رژیم ایران و توقیف نفتکش آن کشور را محکوم دانست

یک روز پس از آزادی نفتکش بریتانیایی استنا ایمپرو از بندرعباس وزارت خارجه بریتانیا  اعلام کرد توقیف کشتی انگلیسی، تلاش برای اختلال در آزادی کشتیرانی بود”

وزارت امور خارجه بریتانیا ساعاتی پس از آزادی نفتکش بریتانیایی “استنا ایمپرو” در رابطه با توقیف این کشتی با انتشار بیانیه‌ای نوشته است که این اقدام غیرقانونی و تلاشی از جانب جمهوری اسلامی ایران برای اختلال در آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس بوده است.

در حدود دو ماه پیش پس از توقیف نفتکش ایرانی گریس وان در جبل الطارق به علت نقض قوانین تحریم های اروپا توسط نیروی دریایی بریتانیا  نفتکش بریتانیایی “اسیتنا ایمپرو” ، به دستور علی خامنه ای ،در یک عمل مقابله به مثل توسط نیروی دریایی سپاه به گفته آنان به اتهام “رعایت نکردن قوانین و مقررات بین‌المللی دریایی” توقیف شده بود .

اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان پیشتر اعلام کرده بود که کشتی تجاری بریتانیایی به همراه ۱۵ خدمه آن لنگرگاه بندرعباس را به سمت آب‌های بین‌المللی ترک کرده است.

مراد عفیفی پور، مدیرکل این اداره، گفته است که پرونده قضایی این شناور همچنان باز بوده و “در حال طی کردن بررسی‌های حقوقی است.”