دولت ترکیه می‌گوید “روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده است”

خاشکچی قبلا سردبیر یک روزنامه در عربستان و همچنین مشاور رئیس سابق نهاد اطلاعاتی این کشور بود سال گذشته عربستان را ترک کرد

دولت ترکیه می‌گوید جمالی خاشکچی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده است.

به گزارش رویترز منابع ترک می گویند که خاشکچی هفته گذشته به قتل رسید.

آنها این اقدام را هدف قرار دادن یک منتقد سرشناس حاکمان عربستان توصیف کردند.

ناپدید شدن قاچاقچی واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

وزارت خارجه آمریکا گفته است که این کشور در موقعیتی نیست که بتواند گزارش های مربوطه را تایید کند اما این پرونده را از نزدیک دنبال خواهد کرد.

سناتور جمهوریخواه آمریکایی مارکو روبیو یکشنبه اعلام کرد اگر گزارش های خبری تایید شود ایالات متحده آمریکا و جهان متمدن باید قویا به آن واکنش نشان دهند و من همه گزینه‌ها را در سنا بررسی می کنم.

خاشکچی قبلا سردبیر یک روزنامه در عربستان و همچنین مشاور رئیس سابق نهاد اطلاعاتی این کشور بود سال گذشته عربستان را ترک کرد او گفته بود که نگران واکنش ها به انتقادات روز افزایش خود از سیاست‌های عربستان در یمن و سرکوب منتقدان و مخالفان داخلی است.

این روزنامه نگار در روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست مقالات خود را منتشر می‌کرد.

خاشکچی که قرار بود ازدواج کند سه شنبه گذشته برای اخذ اسناد مربوطه وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد.

مقامات سعودی می گویند که او پس از مدت کوتاهی کنسولگری را ترک کرد اما نامزد او که بیرون کنسولگری بود گفت هرگز ندیدم از ساختمان کنسولگری خارج شود.

مقامات ترک به رویترز گفته اند که ارزیابی‌های اولیه پلیس ترکیه حاکی از آن است که آقای خاشکچی در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده است و جسد او  بیرون ساختمان منتقل شده است رویترز می‌گوید که یک مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفته است که مقامات اطلاعاتی درباره پرونده خاشکچی معتقد هستند او داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز یک شنبه به خبرنگاران گفت شخصا این پرونده را پیگیری می‌کنم و دنیا را از نتیجه تحقیقات رسمی آگاه خواهم کرد.

وی گفت امیدوار است با وضعیتی که خواهان آن نیستیم روبه‌رو نشویم عربستان اتهامات علیه خود را رد کرده است و منابع انسانی می گویند که یک تیم امنیتی شامل بازپرسان سعودی شنبه برای شرکت در تحقیقات به ناپدید شدن خاشکچی وارد استانبول شدند.

نامزد وی در توییتر گفته است که باور ندارد او کشته شده است.

یک منبع امنیتی ترک می گوید که گروهی متشکل از ۱۵ تبعه عربستان از جمله چند مقام با دو هواپیما وارد استانبول شدند و در همین روزی که وی ناپدید شد وارد کنسولگری عربستان شدند و در همان روز نیز ترکیه را ترک کردند.