دولت ترکیه می گوید فرمان قتل جمال خاشقجی مستقیما توسط محمد بن سلمان صورت گرفته است

جمال خاشکچی روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی عربستان سعودی بود که ماه گذشته جهت دریافت مدارک مربوط به ازدواج خود وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد اما هیچگاه از آن خارج نشد.

دولت ترکیه می گوید که فرمان قتل روزنامه نگار سعودی جمال خاشقجی مستقیما توسط حکومت ملک سلمان و ولیعهد او محمد بن سلمان صورت گرفته است. ولی ایالات متحده می گوید که هنوز در انتظار روشن شدن کامل وقایع و آشکار ساختن نقش افراد مختلف است و نمی خواهد به نتیجه گیری شتابزده بپردازد.

بنیامین نتانیاهو نیز در تماس با مقامات ارشد آمریکایی توصیه کرد که در رابطه با این قتل، به اقداماتی دست زد که  ثبات سیاسی در عربستان را به خطر اندازد.

رییس جمهوری ترکیه در یادداشتی عنوان کرد که دستور قتل جمال خارجی را عالی ترین مقامات سعودی دادند.

این یادداشت دیروز در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده است و تاکید می‌کند هنوز پرسش های بسیاری وجود دارد که عربستان سعودی باید به آنها پاسخ دهند.

از جمله این پرسش ها که آقای اردوغان مطرح کرده این است که جسد کجاست و چه کسی فرمان قتل او را صادر کرده است.

جمال خاشکچی روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی عربستان سعودی بود که ماه گذشته جهت دریافت مدارک مربوط به ازدواج خود وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد اما هیچگاه از آن خارج نشد.

رییس جمهوری ترکیه می گوید که آنکارا می‌داند چه کسانی قتل را مرتکب شدند و هم چه کسانی دستور  را صادر کردند و هم اینکه دستور قتل را عالی‌ترین مقامات حکومت سعودی صادر کردند.

با این حال بر ضرورت روابط دوستانه آنکارا و ریاض تاکید کرد و گفت او هیچ گاه حتی برای لحظه ای این تصور را به ذهنش راه نداده که ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی فرمان قتل جمال خاشکچی را صادر کرده باشد و از این رو چنین رخدادی را با بازتاب سیاست رسمی عربستان نمی‌دانند رئیس جمهوری ترکیه در نهایت می گوید که روابط دوستانه آنکارا و ریاض به معنای آن نیست که ترکیه چشم بر این جنایت ببندد بلکه خود را متعهد می‌داند که هویت بازیگران اصلی ماجرا را اشکار کند.

بخش فارسی رادیو بی بی سی، امروز (شنبه) گفتگویی با منشه امیر انجام داد و از او پرسید که چرا نخست وزیر اسرائیل یک ماه تمام سکوت کرده و اکنون نیز از لزوم ثبات سیاسی عربستان سخن می گوید و عملا حمایت خود را از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان بیان می دارد.

گفتگو با آقای منشه امیر از دقیقه ۱ به بعد آغاز میشود: