دولت جدید آمریکا اعلام کرد: محدودیت‌های هسته‌ای علیه ایران تشدید خواهد شد

جن ساکی سخنگوی جدید کاخ سفید در اولین کنفرانس خبری پس از ادای سوگند قانون اساسی توسط جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، با اشاره  به پرونده هسته‌ای ایران، تاکید کرد که ایالات متحده برای تشدید محدودیت‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران تلاش خواهد کرد و این موضوع نیز بخشی از رایزنی‌های زودهنگام جو بایدن با هم‌پیمانان و همتایان خارجی او خواهد بود.

او در ادامه  اعلام کرد جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده قصد دارد به زودی رایزنی‌ها با هم‌پیمانان آمریکا درباره پرونده هسته‌ای ایران را آغاز کند.

جن ساکی افزود: « رئیس جمهوری توضیح داد که او معتقد است از طریق دیپلماسی پیگیری، ایالات متحده تلاش می‌کند تا بر مدت و شدت محدودیت‌های هسته‌ای اعمال شده بر ایران بیافزاید و دیگر مسائل مورد اهتمام را حل کند».

وی  گفت:« ایران برای ادامه باید پایبندی به محدودیت‌های اعمال شده بر آن به موجب توافق هسته‌ای را از سر گیرد».

ساکی گفت: پرزیدنت بایدن  در صدد است تا به زودی رایزنی‌ها با هم‌پیمانان آمریکا درباره مذاکرات با ایران را آغاز کند.

او همچنین گفت:« انتظار داریم که برخی از گفتگوهای زودهنگام بایدن با همتایان و رهبران خارجی از جمله با شرکا و هم‌پیمانان انجام شود».

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که ایران بسیاری از تعهداتش در چارچوب توافق هسته‌ای را نقض کرده است.

پیشتر نیز آنتونی بلینکن وزیر خارجه پیشنهادی در دولت جو بایدن اعلام کرد که دولت بایدن متعهد به عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، و کشورهای خلیج و اسرائیل را در هر مذاکرات هسته‌ای با ایران مشارکت خواهد داد.

او در ادامه افزود که دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای این کشور را خطرناک‌تر از الان خواهد کرد.

بلینکن با بیان‌ این‌که ایران گام‌های زیادی را برای نقض تعهداتش در توافق هسته‌ای اتخاذ کرده است، تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا همچنان مصمم است از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری کند.

در بخش دیگری از سخنانش جن ساکی سخنگوی کاخ سفید گفت که جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا فردا (آدینه)  اولین تماس تلفنی را با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا انجام خواهد داد.

سخنگوی کاخ سفید گفت که رهبران ایالات متحده آمریکا و کانادا در این تماس تلفنی درباره روابط بسیار مهم دو کشور همسایه و از جمله آن تصمیم بایدن مربوط به تعلیق پروژه احداث خط لوله نفت «کیستون اکس ال» میان آمریکا و کانادا به رایزنی خواهند پرداخت.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، در اولین نشست مطبوعاتی خود گفت جو بایدن قصد دارد در مورد مساله هسته‌ای و سایر موضوعات نگران‌کننده در مورد ایران با رهبران کشورهای جهان و متحدان آمریکا گفت‌وگو کند.