دولت دانمارک از رئیس جمهوری اسرائیل پذیرایی می کند و آئین یادبود یهودیان دوران هولوکاست برگزار می شود

رئیس جمهوری اسرائیل دیدار رسمی خود از دانمارک را پریروز (سه شنبه) آغاز کرد و هنگام ورود به کوپنهاگ مورد استقبال گرم قرار گرفت

رئیس جمهوری اسرائیل، پرزیدنت روبی ریولین در ضیافتی که دولت دانمارک به افتخار او برگزار کرد از ملت دانمارک و دولت آن کشور به خاطر نجات جان شمار زیادی از یهودیان آن کشور در دوران جنگ جهانی دوم سپاسگزاری کرد. پرزیدنت ریولین در همان سخنرانی گفت که اسرائیل و دانمارک می توانند در امور علمی و تکنولوژی همکاری های سودمندی با یکدیگر داشته باشند.

رئیس جمهوری اسرائیل دیدار رسمی خود از دانمارک را پریروز (سه شنبه) آغاز کرد و هنگام ورود به کوپنهاگ مورد استقبال گرم قرار گرفت.

پرزیدنت ریولین روز گذشته (چهارشنبه) از مراکز صنعتی و تحقیقاتی کوپنهاگ دیدن کرد و سپس همراه شهردار پایتخت دانمارک، سوار بر قایق گردشگری، به دیدن رودخانه های شهر رفت.

دیدار رسمی رئیس جمهوری اسرائیل از دانمارک، توسط نهادی ترتیب داده شد که پایه گذار همکاری های علمی و پژوهشی بین اسرائیل و دانمارک می باشد و به کمک آن چندین پروژه علمی و دارویی بین دو کشور اجرا شده است. بیشترین بخش از این همکاری های علمی بین دانشگاه کوپنهاگ و مرکز تحقیقات علمیِ  وایزمن در مرکز اسرائیل انجام می گیرد.

دولت دانمارک امروز (پنجشنبه) مراسمی را به یاد نجات یهودیان در دوران جنگ جهانی دوم برگزار می کند. در آن سال ها، با کمک مردم دانمارک، بیش از هفت هزار نفر یهودیان آن کشور که آلمان هیتلری قصد کشتنشان را داشت، از مرگ نجات یافتند. این مراسم با حضور نخست وزیر دانمارک برگزار می شود که در آن پرزیدنت ریولین از انسان دوستی اهال دانمارک و کمک آن ها به نجات یهودیان، سپاسگزاری خود را بیان می کند.

این آئین یادبود در کلیسایی برگزار می شود که یکی از مراکز پنهان کردن یهودیان و فرار دادن آن ها از چنگال آلمان نازی بوده است.

سازمان یونسکو، که ظاهرا نهاد فرهنگی و تربیتی وابسته به سازمان ملل است و باید به فرهنگ جهان احترام بگذارد و دوستی بین ملت های و اقوام را پیش برد، دوباره قصد دارد یک رشته تصمیمات ضد اسرائیلی را به تصویب برساند، که نوعی توهین به مقدسات یهود نیز محسوب می شود.

دو فقره از قطعنامه هایی که در دستور کار یونسکو قرار دارد، دو مکان بسیار مقدس برای یهودیان را که در کرانه باختری واقع است، واقع شده در زمین های اشغالی توصیف می کند، که عملا به مفهوم آن است که اسرائیل حقی بر آن اماکن ندارد.

سخن از آرامگاه پدران قوم یهود، یعنی حضرت ابراهیم، حضرت اسحق و حضرت یعقوب است که در شهر حبرون قرار دارد که اعراب آنجا را “الخلیل” می نامند. یک هزار و چهارصد سال پیش که اعراب بر این سرزمین مسلط شدند، این آرامگاه مقدس را به یک مسجد مبدل ساختند و آنجا را “الحرم الابراهیمی” نام نهادند که در واقع تائید کننده آن است که آرامگاه حضرت ابراهیم در آن جا قرار دارد.

این مکان مقدس، “معارت همخپلا” نامیده می شود که به موجب تورات، حضرت ابراهیم آن مکان را از یک فرد محلی خرید تا محل دفن وی و فرزندان و نوادگانش در آینده باشد.

از دیدگاه اعراب، حضرت ابراهیم پدر آنان نیز محسوب می شود، زیرا آن ها خود را از نوادگان اسماعیل می دانند.

یونسکو یک مکان مقدس دیگر یهود را که آرامگاه “راحل” می باشد در سرزمین های اشغالی تلقی می کند. بانو راحل همسر حضرت ابراهیم بود و یکی از چهار مادران قوم یهود محسوب می شود و از شخصیت هیا برجسته کتاب مقدس یهود است. آرامگاه راحل در فاصله پانزده کیلومتری از جنوب اورشلیم قرار دارد و یکی از مهمترین زیارتگاه های یهودیان محسوب می شود.

همانگونه که گفته شد، یونسکو با تصویب قطعنامه ای دایر بر این که این دو مکان مقدس یهود در سرطمین اشغالی قرار دارد عملا آن جا را متعلق به فلسطینیان می داند و یکبار دیگر اسرائیل و یهودیان را مورد تبعیض قرار می دهد.

در مورد میزان غرض ورزی یونسکو علیه اسرائیل و یهودیان، کافی گفته شود که در ۹ سال گذشته، این نهاد وابسته به سازمان ملل، علیرغم هدف های فرهنگی و تربیتی خود، ۷۱ قطعنامه علیه اسرائیل صادر کرده و این در حالی که در همان مدت، فقط دو قطعنامه علیه همه کشورهای دیگر دنیا به تصویب رسیده است.

حکومت خودگردان فلسطینی که عملا حاضر نیست گفتگوهای صلح با اسرائیل را از سر بگیرد، یکی از مشتریان پروپاقرص یونسکو محسوب می شود و تا کنون چندین قطعنامه ضد اسرائیلی از تصویب یونسکو گذرانده است.

ایالات متحده خروج خود را از یونسکو اعلام کرده و گفته است که این نهاد به هدف هایی که به خاطر آن ها برپا شد خیانت کرده و ادامه عضویت در آن موجب شرمندگی می باشد.

اسرائیل نیز اعلام کرده که قصد دارد از عضویت یونسکو بیرون آید. دبیر کل یونسکو از نخست وزیر اسرائیل درخواست کرد از این تصمیم صرفنظر شود. ولی نتانیاهو در این نیت پابرجا می باشد و دو هفته پیش دعوت یونسکو را برای سخنرانی در همایشی که قرار بود در حاشیه برگزاری همایش سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار گردد، رد کرد.

قرار بود که این همایش برای بررسی پدیده های یهود ستیزانه برگزار شود. ولی مقامات اسرائیلی گفتند نهادی که خود آشکارا یهودستیزی می کند، نمی تواند درباره پدیده یهودستیزی در جهان، یک برخورد بی طرفانه داشته باشد.

یک دیدگاه

  1. خدای اسمان یهوه صبایوت مردم و ملت دانمارک را بپذیرد چرا که ایشان دوستان قوم مقرب خدا یعنی بنی اسرائیل هستند درود بر تمام دوستان و همراهان اسرائیل باد تا ابد و لعنت بر دشمنان اسرائیل باد

Comments are closed.