دولت دانمارک: رفتارهای تروریستی رژیم ایران را تحمل نمی کنیم و قضیه را به اتحادیه اروپا می کشانیم

اندرس ساموئلسن، وزیر خارجه دانمارک

به دنبال بازگرداندن سفیر دانمارک از تهران، بحران روابط دو کشور به اوج تازه ای می رسد. دولت دانمارک می گوید که در واکنش به تحرکات تروریستی رژیم ایران در خاک آن کشور، قصد دارد به اقدامات بیشتری دست بزند و قضیه را به اتحادیه اروپا بکشاند. دولت دانمارک همچنین خواهد کوشید دولت های نروژ و سوئد را نیر با اقدامات خود همراه کند.

سرویس اطلاعات امنیتی دانمارک اعلام داشت که یک ایرانی که دارای شهروندی نروژی نیز می باشد، به اتهام توطئه برای ترور فرد یا افرادی از سازمانی را که “جنبش الاحواز” نامیده می شود بازداشت کرده است. نام این فرد هنوز اعلام نشده، ولی نخست وزیر دانمارک نسبت به این ماجرا واکنش خشمگینانه ای نشان داد و اعلام داشت که این رفتار رژیم ایران غیرقابل تحمل است و او قصد دارد این ماجرا را به اتحادیه اروپا بکشاند.

وزیر خارجه آمریکا از دولت دانمارک برای بازداشت فردی که متهم به اجرای ترور برای رژیم ایران دانست تقدیر کرد.

مایک پمپئو در پیام توییتری خود نوشت ما به دولت دانمارک به خاطر دستگیری یک آدمکش رژیم ایران تبریک می گوییم.

او اضافه کرد اروپا برای نزدیک به ۴۰ سال هدف حملات تروریستی با حمایت رژیم ایران بوده است ما از متحدان و شرکای خود خواستار مقابله کامل با طیف گسترده تهدیدهای رژیم ایران علیه صلح و امنیت هستیم.

اندکی پیش از سوی نخست وزیر دانمارک به بازداشت یک فرد ایرانی‌تبار در ارتباط با نقشه ترور مخالفان حکومت جمهوری اسلامی در کشورش واکنش نشان داد و این اقدام دولت ایران را غیرقابل قبول خواند.

نخست وزیر دانمارک در یک پیام توییتری نوشت اینکه ایران یا هر دولت خارجی دیگری برای ترور در خاک دانمارک برنامه ریزی کند کاملا غیرقابل قبول است.

وی اضافه کرد اقدامات بیشتر علیه جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار خواهد گرفت این سخنان نخست وزیر دانمارک ساعاتی پس از آن بیان شد که رئیس سازمان امنیت و اطلاعات دانمارک در یک نشست مطبوعاتی خبر داد که سیستم امنیتی ایران به دنبال حمله به مسئول گروه جدایی‌طلب ایرانی الحواز  در دانمارک بوده است.

فیبر جانسون گفت سرویس اطلاعاتی ایران در پی آن بود که به مسئول شاخه دانمارک گروه جنبش عربی آزادیبخش الاحواز که در ایران با الاحوازیه شناخته می‌شود حمله کند.

وی اضافه کرده است که پلیس این کشور روز ۲۱ اکتبر یک شهروند نروژی که ریشه های ایرانی هم داشته را بازداشت کرده است.

مسئولان دانمارکی جزئیات بیشتری درباره این شخص که ساکن آن کشور است ارائه نکردند.

همزمان وزیر خارجه دانمارک در صفحه توییتر خود نوشت اقدام ایران غیرقابل قبول است.

دانمارک به این اقدام پاسخ خواهد داد و بار دیگر کشورهای اروپایی برای اقدام متقابل علیه جمهوری اسلامی صحبت خواهند کرد.

یک دیدگاه

  1. تمامی کارداران وسفرای حکومت فاسد وتروریست جمهوری اسلامی ایران را درخاک کشورهای اروپائی تحت نظر بگیرید ودرصورت انجام خطا وعملیات خرابکاری آنهارا شجاعانه دستگیرکرده وحتی تحویل موساد بدهید.

Comments are closed.