دولت در ایران بورس بازی را تشویق می کند، ولی راغفر می گوید: دولت باید آن را کنترل کند

حسین راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا گفت: اگر نظارتی بر بورس نباشد، هیچ فرقی با قمارخانه ندارد. حکومت می گوید که بازار بورس ایران در این روزها رونق گرفته و مردم پس انداز خود را صرف خرید سهام می کنند.

راغفر افزود:  در مورد بازار بورس باید توجه داشت که اصولا این بازار توام با ریسک‌های گسترده است؛ یعنی نفس فعالیت در بورس یعنی ریسک، حال اگر در این شرایط مبهم، نظارت‌های کافی هم بر ابعاد و زوایای مختلف بورس وجود نداشته باشد و این نظارت‌ها واقعا هم اعمال نشود “که همه می‌دانیم هیچ کدام از این گزاره‌ها در اقتصاد ایران اعمال نمی‌شود” بازار بورس تبدیل می‌شود به یک قمارخانه بزرگ که یک عده ناآگاهانه وارد بازی مرگ و زندگی در آن می‌شوند، در آخر هم اساسا معلوم نیست در این قمار چه کسی برنده است و چه کسی بازنده؟

این استاد اقتصاد گفت: در این میان تعداد زیادی از این افراد عادی که ناآگاهانه وارد این بازی شده‌اند ممکن است تمام دارایی و هستی خود را ببازند و در سوی دیگر محتمل است که یک جماعتی هم بیخود و بی‌جهت و بدون هیچ تلاشی سودهای بادآورده و کلانی را کاسب شوند.

حکومت ایران در صدد است تا با سرابی به نام بورس پول نقد مردم را جذب کند و خزانه حکومت خود را پر سازد.

شماری از رسانه های داخلی حکومت گزارش دادند  که شاخص کل بورس تهران در اولین روز معاملاتی هفته جاری در ایران رقم ۱ میلیون و ۲۰ هزار واحد را ثبت کرده است.این در حالی که  کارشناسان پیشتر درباره پیامدهای ورود “میلیون‌ها نفر از مردم اغلب بی‌تجربه” به این حوزه هشدار داده‌اند.و نگران بحران پس از این پیامد هستند.

شماری از شبکه های اجتماعی در این باره نوشته اند: ثبت این رکوردها که در ادامه رشد شاخص بورس در ایران رخ می‌دهد در روزهای اخیر توجه‌برانگیز شده است.

گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهد که در هفته‌های اخیر و پس از افزایش رکود اقتصادی که از پیامدهای کرونا محسوب می‌شود، سرمایه‌های سرگردان مردم به سمت بورس سرازیر شده است.

جمشید اسدی، کارشناس اقتصادی، نیز در این باره گفته که  که وضعیت فعلی مانند یک حباب است و “تا زمانی که دولت با واگذاری شرکت‌های جدید بر حجم دادوستد می‌افزاید و شاخص بورس را بالا می‌کشاند، می‌تواند ترکیدن حباب را عقب بیندازد”.

فریدون خاوند، استاد اقتصاد در پاریس، هم هشدار داده  که وضعیت کنونی جذب سرمایه در بورس یک بازی خطرناک است که با پشتیبانی دولت در حال انجام است.

آشنایان امور در این باره می گویند: در واقع با این کار دو هدف دارند. یکی  به طور مصنوعی شخاص بورس را  بالا می برند تا پول  نقد مردم ایران را  جذب و از این  طریق خزانه خالی رژیم  را پر کنند و دوم وقتی  نقدینگی کم شد، تقاضا هم کاهش پیدا کرده و سپس قیمت ها پایین بیاید.