دولت دستور داد ، غرامت هواپیمای اوکراینی از محل توسعه ملی پرداخت شود اما مجلس آن را حذف کرد

لعیا جنیدی، معاون حقوقی حسن روحانی چند هفته قبل، همزمان با نزدیک شدن سالروز سرنگونی  هواپیمای اوکراینی توسط موشک های سپاه پاسداران اعلام کرد که در لایحه بودجه سال آینده  ردیفی برای پرداخت تا ۲۰۰میلیون یورو به عنوان غرامت هواپیمای اوکراینی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تعیین شده است اما در لایحه ارائه شده دولت به مجلس این ردیف حذف شده است.

معاون حقوق حسن روحانی، تعیین چنین ردیفی را در لایحه بودجه سال آینده تایید کرد و هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی و کشتن ۱۷۶ سرنشین آن با موشک‌های سپاه پاسداران در حد “تخلف یک فرد” خواند.

جنیدی گفت: «زمانی یک فرد مرتکب تخلف می‌شود اما فرد که نمی‌تواند این منابع را تامین کند؛ پس از منابعی که به دستگاه‌ها اختصاص داده می‌شود، استفاده می‌شود».

او گفت که «شاید هم منبع جایگزین دیگری معرفی شود اما فعلا یک فکر برای منبع این کار همین صندوق توسعه ملی است».

این اقدام که با واکنش‌های گسترده از جمله اعتراض حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی اس۷۵۲، مواجه شد که گفت: «دولت و مجلس و تمام ارکان آن “نظام منحوس” چطور به سپاه گره خورده‌اند و مخارج شلیک به بچه‌ها و جنایات سپاه پاسداران را هم از جیب مردم برمی‌دارند.»

او در ادامه افزود: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده‌ مردم کنند».

روزنامه شرق ، وابسته به اصلاح طلبان نیز در شماره امروز (شنبه) خود از حذف این ردیف خبر داد و نوشت: «قرار بود تا سقف ۲۰۰ میلیون یورو پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین شود» اما «در لایحه تقدیمی دولت به مجلس، این ردیف از مصارف صندوق توسعه ملی جدول بند “هـ” تبصره ۴ حذف شد».

در جدول جدول بند “هـ” تبصره ۴ چهارده ردیف برای برداشت از صندوق توسعه ملی تعیین شده است که در مجموع شامل برداشت ۲ میلیارد و ۸۴۵ میلیارد یورو از این صندق است. از این مبلغ ۲ میلیارد یورو به “تقویت بنیه نیروهای مسلح” اختصاص دارد.

همزمان با نزدیک شدن سالروز هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی و کشتن ۱۷۶ سرنشین آن با موشک‌های سپاه پاسداران، تماس و فشار نیروهای سپاه پاسداران بر خانواده کشته‌شدگان این پرواز برای جلوگیری از گرامیداشت این روز از سوی آنان  افزایش یافته است.

جواد سلیمانی، که همسرش الناز نبیی، در اصابت موشک‌های سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی کشته‌ شد، در صفحه توییتر خود نوشت: «ما خانواده‌های هواپیمای اوکراینی خیلی هامون هنوز نتونستیم عزاداری کنیم سپاه شروع کرده به تماس گرفتن با خانواده‌ها به بهانه سالگرد».