دولت دمشق موافقت کرده است که یکی از بنادر مهم آن کشور در دریای مدیترانه را به مدت ۴۹ سال به اجاره روسیه در آورد

 سخن از بندر طارطوس است که روسیه می گوید می خواهد آن جا را به یک بندر تجاری خود مبدل سازد و  مرکز داد و ستد کالا با کشورهای حوزه دریای مدیترانه و اروپای غربی باشد

به دنبال دیدار پرزیدنت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با دو تن از مقام‌های ارشد روسیه خبر می‌رسد که دولت دمشق موافقت کرده است که یکی از بنادر مهم آن کشور در دریای مدیترانه را به مدت ۴۹ سال به اجاره روسیه در آورد.

سخن از بندر طارطوس است که روسیه می گوید می خواهد آن جا را به یک بندر تجاری خود مبدل سازد و  مرکز داد و ستد کالا با کشورهای حوزه دریای مدیترانه و اروپای غربی باشد.

آشنایان حقوق بین الملل می گویند که این کار در واقع نوعی به تاراج گذاشتن حاکمیت ملی  سوریه می‌باشد.

اما بشار اسد خود را ناچار می بیند که این خواسته روسیه را بپذیرد زیرا ارتش روسیه بود که او را از دست مخالفان و آزادی خواهان سوریه نجات داد که بتواند همچنان بر کرسی قدرت باقی بماند.

اجاره دادن بندر طارطوس به مدت ۴۹ سال به کشور روسیه گام دیگری در تحکیم وابستگی دولت دمشق به دولت مسکو می باشد زیرا بندر لاذقیه سوریه نیز از سال‌ها پیش به پایگاه نظامی روسیه در حوزه دریای مدیترانه تبدیل شده است.

در هفته های اخیر گزارش رسید که حکومت ایران نیز بخشی از بندر لاذقیه را به مدت ۴۹ سال از دولت سوریه اجاره کرده است اما این خبر هنوز از جانب منابع بی‌طرف تایید نشده است.

پرزیدنت بشار اسد در یک دیدار جداگانه با معاون نخست وزیر روسیه با او در مورد تحکیم روابط اقتصادی- بازرگانی- صنعتی- فرهنگی و تکنولوژی با روسیه به توافق های مهمی رسید که نتیجه عملی آن وابستگی هرچه بیشتر از سوریه به دولت مسکو می باشد.

همچنین بشار اسد دیدار جداگانه ای با نماینده روسیه در سوریه داشت که در آن دیدار آخرین خبرها از جنگ خانگی که مدت ۸ سال است ادامه دارد مورد بحث و بررسی و رایزنی قرار گرفت.

پرزیدنت اسد روز گذشته با فرستاده کشور روسیه درباره صلح در کشور سوریه الکساندر لاورنتوف دیدار و گفتگو کرد.

لاورنتف پیشتر به عربستان سعودی رفته و با ولیعهد آن کشور محمد بن سلمان درباره همین موضوع دیدار و گفتگو کرده بود.

آگاهان سیاسی می‌گویند که یکی از برنامه های سیاسی دولت روسیه در حال حاضر ایجاد دوستی و همکاری بین بشار اسد و سران دیگر کشورهای عرب می باشد که در طول سال های جنگ در سوریه به شدت به تیرگی گراییده است.