دولت دونالد ترامپ برای مقابله با جمهوری اسلامی در تلاش است ناتوی عربی تشکیل دهد

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که: دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در تلاش است برای مقابله با جمهوری اسلامی ائتلافی سیاسی- امنیتی با حضور عربستان- امارات- قطر- بحرین- عمان- کویت- مصر و اردن تشکیل دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از چهار مبع مطلع کاخ سفید قصد دارد با این کشورها همکاری های عمیق تری در حوزه دفاع موشکی- آموزش نظامی و مقابله با تروریسم داشته باشد و در عین حال روابط اقتصادی و دیپلماتیک خود در منطقه را گسترش دهد.

رویترز می‌گوید: این طرح که مقامات کاخ سفید و کشورهای خاورمیانه آنرا ناتوی عربی مینامند میتواند  تنش بین آمریکا و کشورهای عرب منطقه با ایران را افزایش دهد.

ناتو اشاره به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است.

منابع آگاه می‌گویند ممکن است این تلاش‌ها که نام آزمایشی ائتلاف استراتژیک خاورمیانه مثا برای آن در نظر گرفته شده در آینده در نشستی در واشنگتن به بحث گذارده شود.

طبق گفته رویترز فعلا تاریخ ۱۲ و ۱۳ اکتبر برای این نشست تعیین شده است.

این خبرگزاری می افزاید که کاخ سفید نیز تایید کرده است که ماه‌هاست در حال بررسی ایده تشکیل ائتلاف با هم پیمانان منطقه ای  خود است.

به گفته یک منبع آمریکایی ایده تنظیم یک پیمان امنیتی نخستین بار سال گذشته در جریان سفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی از سوی ریاض مطرح شد ولی آن زمان اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

حال  اما گزارشها  حاکیست که بار دیگر تلاش ها برای شکل گیری این ائتلاف به جریان افتاده است و مقام‌های آگاه عربی نیز این موضوع را تایید کردند.

یک دیدگاه

Comments are closed.