دولت روحانی  تنها  یک پنجم از بدهی های خود را به تامین اجتماعی پرداخت کرده است

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، خبرداد که دولت توانسته است در  نتیجه “اقدامات بورسی” فقط ۳۰ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های خود را  به تامین اجتماعی پرداخت کند.   این در حالی است که دولت روحانی به این سازمان ۲۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد.

ربیعی گفت:   پرداخت این مبلغ بدهی به خاطر اقدامات بورسی  بوده که توسط وزارت کار انجام شد، بطوریکه  سرمایه بانک رفاه کارگران، نسبت به مدت مشابه سال قبل  ۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

او در ادامه مدعی شد که این امر موجب شد ظرفیت پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه به بازنشستگان کارگری کشور، از ۲۰۰ میلیارد تومان به دو هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان افزایش یابد.

ربیعی وعده داد:  با این تغییرات،  به زودی به اندازه ۱۵ سال گذشته وام قرض‌الحسنه بدون ضامن به بازنشستگان پرداخت خواهد شد.

علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی، در واکنش به این ادعای ربیعی گفت:

«با مشخص شدن تکلیف افزایش حداقل مستمری و مستمری سایر سطوح، اراده دولت برای پرداخت دیون سازمان به جهت اجرای همسان‌سازی متمرکز شد و حالا شرایطی فراهم شده که مستمری حداقل‌بگیران با ۳۰ سال سابقه بیمه‌پردازی بنابر میزان حق بیمه‌ای در ایام اشتغال پرداخت کرده‌اند، با در نظر گرفتن منابع همسان‌سازی، به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان نزدیک شود.»

اما علی‌اکبر عیوضی، عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران، می گوید:  امیدی به پرداخت بدهی‌های دولت به تامین اجتماعی نیست و سال هاست که بازنشستگان به سیاستگذاری‌های بودجه‌ای دولت اعتراض دارند.