دولت روحانی یک بار دیگر وعده داد که آمار جانباختگان آبانماه به زودی انتشار می یابد

سخنگوی دولت یکبار دیگر وعده داد: به زودی آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ اعلام می‌شود. پس از گذشت سه ماه از این اعتراضات، مقامات ایران از اعلام این آمار طفره می‌روند. پزشکی قانونی گفته شورایعالی امنیت ملی همه اطلاعات را دارد.

علی ربیعی افزود: «فکر می‌کنم در چند روز آینده، آمار دقیق حوادث آبان از سوی مراجع ذیربط اعلام می‌شود». 

وی نگفت که چه ارگان یا سازمانی ان را اعلام خواهد کرد.

ربیعی، گفت:  سازمان پزشکی قانونی مسئول اعلام علت مرگ و صدور جواز دفن است  که “باید آمار کشته‌شدگان را شفاف اعلام کند”.

ربیعی، افزود: این سازمان آمار کشته‌ها را اعلام کرده ولی به دلیل اینکه گزارش این سازمان کافی نبوده، دستگاه‌های انتظامی‌ و امنیتی هم باید “گزارش بررسی‌های میدانی” خود را اعلام می‌کردند.

رییس پزشکی قانونی گفته بود اعلام این آمار بر اساس مصوبه شورایعالی امنیت ملی، وظیفه دولت است و پزشکی قانونی “نکته‌ای در این رابطه” ندارد.

مقامات حکومت ایران  ‌‌بعد از گذشت سه ماه از اعتراضات سراسری در ایران، حاضر نشده‌اند درباره تعداد دستگیرشدگان و جا‌ن‌باختگان این اعتراضات، آمارو ارقامی ‌‌ارایه کنند.

رویترزپیشتر  در گزارشی به گفته  چندین مقام ایرانی، شمار کشته‌شدگان آبان را ۱۵۰۰ تن اعلام کرد. جمهوری اسلامی‌ این رقم را “اغراق‌آمیز” می‌داند اما تاکنون از اعلام واقعی آمار قربانیان خودداری کرده است.

شبکه های اجتماعی در ایران با انتشار ویدیوهای اعتراضات ابان،نشان دادند که  نیروهای انتظامی‌‌ و لباس‌شخصی‌های مسلح، سر و قلب افراد در تیررس را هدف می‌گرفتند.

درشبکه های اجتماعی، نامه ای از سوی پزشکی قانونی خطاب به ابراهیم رییسی، درباره امار کشته شدگان اعتراضات، اعلام دلایل کشته شدن انان به خانواده هایشان و همچنین نوع دفن آنان منتشر شده است که با واکنش های شماری از کاربران روبرو گردید.

در متن این نامه آمده است : پس از اعتراضات ابان این سازمان با معضلات متعددی از جمله کمبود سردخانه های مناسب برای نگهداری اجساد ، مواجه شده تاکنون  بیش از ۴۸۱۱ جسد در۱۴ سردخانه نگهداری می گردد که طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی کشور مجاز به تحویل اجساد به خانواده هایشان نیستیم.

تعداد کشته های نیروهای مسلح نیروی انتظامی و سپاه، بسیج، و لباس شخصی ها به ۱۱۹ تن رسیده است که پیکر انان در سردخانه نگهداری می شود.

 بر اساس نامه ارسالی از شورای عالی امنیت ملی جهت هماهنگی امور اجساد ابان با سازمان حفاظت اطلاعات سپاه و نامه این سازمان مبنی بر صدور گواهی فوت به علت خفگی وارد امدن جسم سخت به جمجمه، ضربات متعدد چاقو، سقوط از ارتفاع برق گرفتگی،مورد  اعتراض شدید خانواده های کشته شدگان است.  

خواهشمند است دستور دهید تا اجساد را تحویل یا امحاء و دفن اجساد در گورهای دسته جمعی در اماکن مقرر شده بر اساس اخرین مذاکرات با شورا یعالی امنیت ملی  انجام شود.دکتر عباس مسجدی آرائی رییس پزشکی قانونی 

 

این خبر هنوز از منابع دیگر تایید نشده است .

یک دیدگاه

Comments are closed.