دولت روسیه با حملات اسراییل به مواضع سپاه پاسداران در سوریه مخالفتی ندارد فقظ می خواهد ساعاتی قبل از حمله اطلاع داشته باشد

دولت روسیه با حملات اسراییل به مواضع سپاه پاسداران در سوریه مخالفتی ندارد فقظ می خواهد ساعاتی قبل از حمله اطلاع داشته باشد

دولت روسیه با ادامه عملیات ارتش اسرائیل در خاک سوریه به منظور جلوگیری از استقرار نیروهای سپاه قدس در آن کشور مخالفتی ندارد اما خواهان آن است که اسرائیل هرگونه حمله هوایی خود را به هدف نابود کردن مراکز استقرار نیروهای سپاه پاسداران در سوریه مدت ها پیش از اجرای آن به ارتش سوریه اطلاع دهد تا سربازان روسی بتوانند به موقع برای دفاع از خویش و جلوگیری از هرگونه آسیبی در نتیجه این حملات آمادگی کامل داشته باشند اما ارتش اسرائیل این شرط و خواسته ارتش روسیه را قویا رد می کند.

در گزارش آمده است که در جریان مذاکرات ای که روز گذشته بین فرماندهان ارتش روسیه و امیران ارتش اسرائیل که به مسکو رفته بودند انجام شد دولت روسیه این خواسته خود را عنوان کرد.

اما مسئولان نظامی و امنیتی اسرائیل می گویند که اگر از مدت‌ها پیش به روسیه آگاهی داده شود ممکن است امکان آزادی عملیات اسرائیل در خاک سوریه به خطر افتاد و همچنین هواپیماهای جنگی اسرائیل مورد حملات پیشگیرانه ارتش سوریه قرار گیرند.

اسرائیل معمولاً هرگونه حمله نظامی به سوریه را دقایقی پیش از انجام آن به آگاهی ارتش روسیه می رساند.

اما از هنگام سقوط هواپیمای باری نظامی الوشین ۲۲ روسیه آن کشور خواهان آگاهی زودتر از امکان حمله اسرائیل می باشد.

روسیه همچنان ادعا می کند که هواپیماهای جنگی اسرائیل در جریان آن حمله پشت‌سر ال یوشین روسی پنهان شده بودند و موشکی که ارتش سوریه به سوی هواپیماهای جنگی اسرائیل شلیک کرده بود به ال یوشین اصابت کرد و همه ۱۵ نفر سرنشینان آن را کشت.

روسیه می گوید که با ادامه حملات اسرائیل علیه مواضع حکومت ایران در سوریه مخالفتی ندارد اما در همان حال نمی خواهد که امنیت سربازان روسی در سوریه به خطر بیفتد.

در ادامه گزارش هایی که از مسکو رسیده شده گفته شده است که پرزیدنت پوتین با دخالت مستقیم در جریان این اختلاف نظر بین بلندپایگان  نظامی اسرائیل و روسیه تلاش کرد که آنها را به توافق برساند.

برخی آگاهان سیاسی می گویند این واقعیت که پرزیدنت پوتین افشا کرده ارتش روسیه همراه با ارتش سوریه برای یافتن محل دفن سرباز اسرائیلی به اقدامات مشترک پرداخت بودند به هدف آن است که نوعی همکاری و دوستی بیشتر بین ارتش های اسرائیل و روسیه به وجود بیاید در این میان یک کمپانی عکس برداری های ماهوارهای با انتشار عکس های جدیدی از محلی که  ارتش اسرائیل آن را مورد حمله قرار داد منتشر ساخت که این عکس ها نشان می دهد که چگونه هدف گیری هواپیماهای اسرائیلی برای نابود کردن انبار های اسلحه ایران که در نقطه ای به نام شیخ نجاح در شمال سوریه در منطقه حلب بوده پرده برمی دارد.

اسرائیل هنوز نسبت به این حمله سکوت کرده است اما گزارش های خبری گفته بود که دو انبار اسلحه و احتمالا موشکهای نقطه زن متعلق به سپاه پاسداران بمباران گردیده و تقریباً نابود شده است.

سوریه وقوع این حمله را تایید کرد و آن را به ارتش اسرائیل نسبت داد اما دولت اورشلیم هنوز مسئولیتی در این باره به عهده نگرفته است.

عکس های ماهواره ای از پیش  و پس از حمله نشان می دهد که نشانه گیری های نیروی هوایی اسرائیل تا چه حد دقیق بوده و چگونه این انبار های اسلحه منهدم شده است.

سوریه ادعا می‌کند که آسیب جزئی وارد آمده و کسی کشته نشده است ولی سازمان‌های حقوق بشر سوریه که دارای منابع اطلاعاتی خوبی هستند گزارش دادند که دست کم هفت تن از اعضای سپاه پاسداران و چهار عراقی در جریان این حمله کشته شدند.

نقطه ای که هدف حمله ۹ روز پیش نیروی هوایی اسرائیل قرار گرفت در بخش صنعتی در حومه حلب قرار دارد و در فاصله کمی از فرودگاه بین المللی آن شهر واقع شده است.

ایسرائیل کتس  وزیر اطلاعات اسرائیل بی آن که حاضر شود مسئولیت حمله به قرارگاه نظامی ایرانی در شمال حلب را به عهده بگیرد گفت که دولت ایران به خوبی می داند که این حمله توسط چه کسانی انجام شده است.

اسرائیل کتس گفت: حکومت اسلامی ایران دولت سوریه و همگان به خوبی می دانند که اگر کسی قصد تعرض و آسیب‌رسانی به اسرائیل را داشته باشد اسرائیل از خود دفاع خواهد کرد و متقابلا تعرض کنندگان را سرجای خود خواهد نشاند.

در گزارش های پیشین از قول رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل  ژنرال گدی آیزن کت گفته شده بود که نیروی هوایی اسرائیل در دو سال گذشته بیش از یک‌هزار حمله هوایی علیه تاسیسات و قرارگاههای سپاه پاسداران ایران در سوریه انجام داده است.