دولت رومانی اعلام داشت که امکان انتقال سفارتخانه به اورشلیم را بررسی می کند

 

کوتاه مدتی پس از آن که پرزیدنت ترامپ اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، و اعلام داشت که سفارتخانه آمریکا به اورشلیم انتقال خواهد یافت، یک مقام بلندپایه رومانی نیز اعلام کرد که دولت آن کشور نیز اقدام مشابهی را مورد بررسی قرار داده است. رئیس مجلس نمایندگان رومانی که این خبر را اعلام کرد، افزود که دولت بخارست به طور جدی در این باره مطالعه می کند و تصمیم خود را به زودی اعلام خواهد کرد.

این سخنان در حالی بیان می شود که مجمع عمومی سازمان ملل، با اکثریت حدود دو سوم از اعضا ، قطعنامه ای صادر کرد که در آن ایالات متحده به خاطر اظهارات پرزیدنت ترامپ نکوهش شده است.

پس از این رای گیری، نخست وزیر اسرائیل گفته بود: تردیدی ندارد که با وجود این رفتار سازمان ملل، در آینده کشورهای دیگری نیز خواهند بود که سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل خواهند ساخت.

رسانه های همگانی در بخارست می نویسند که یکی از علل این تصمیم نگرانی رومانی از احتمال قطع کمک‌های مالی ایالات متحده بوده است. پرزیدنت ترامپ گفته بود که ایالات متحده رفتار هر کشور را یادداشت می‌کند و آنانی که به زیان آمریکا رای دادند، ممکن است از کمک‌های آمریکایی محروم گردند. ترامپ گفته بود که در چنین وضعی، ایالات متحده میلیاردها دلار صرفه جویی خواهد کرد.