دولت عربستان، در ابراز مخالفت با اتمی شدن ایران:از خاورمیانه عاری از تسلیحات اتمی حمایت می کنیم

هیئت دولت عربستان  با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: از طرح‌ های مربوط به ایجاد مناطق عاری از تسلیحات هسته‌ ای حمایت خواهد کرد.

عربستان سعودی نیز در سخنرانی ها ی مجمع عمومی سازمان ملل،  رژیم ایران را به شدت مورد حمله قرار داد، در همین زمینه انتقاد های شدیدالحن مشابهی هم  در سخنان رهبران امارات کویت و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس نیز شنیده شد

بنیامین نتانیاهو هم در سخنان خود خطاب به مجمع عمومی گفته بود که نه تنها اسرائیل بلکه بسیاری از کشورهای عرب نیز از خطرات رژیم ایران آگاه بوده و نسبت به آن هشدار می دهند

سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی که معمولاً کمتر مستقیم علیه رژیم ایران موضع می‌گیرد دو روز پیش  در سخنانش در نشست سالانه سازمان ملل متحد با انتقاد از اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی در منطقه گفت : تجربه ما با رژیم ایران به ما آموخته مماشات جلوی تهدیدهای این رژیم علیه صلح و امنیت بین‌المللی را نمی‌گیرد و باید برای مهار حکومت ایران  چاره اساسی یافت.

در همین رابطه سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران  در واکنش به سخنان ملک سلمان  او را به «هذیان‌گویی» متهم کرد.

یادآور می شود: چند روز پس از این سخنرانی مقامات امنیتی عربستان نیز اعلام کردند یک هسته‎‌‌‌ی تروریستی وابسته به سپاه پاسداران  را بازداشت کردند. در محل اختفاء آنها مقادیر زیادی اسلحه و مهمات و چاشنی‌های انفجاری کشف شد. سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران  با رد این ادعا گفت : عربستان جای سناریونویسی‌های بی‌ارزش و سفارشی، مسیر صداقت و حکمت را انتخاب کند!»

عربستان سعودی از اولین کشورهایی بود که به ائتلاف دریایی ایالات متحده  در خلیج فارس با هدف مقابله با اقدامات مخربانه و تروریستی  نیروهای نظامی حکومت ایران  علیه کشتی‌ها تجاری و نفتکش‌ها پیوست.

یکی از اصلی‌ترین جدال‌های رژیم ایران و عربستان در جنگ یمن است که با گذشت پنج سال همچنان ادامه دارد.

حوثی‌ها به عنوان نیروهای نیابتی حکومت ایران علیه امنیت عربستان‌ عمل کرده و بطور مستقیم و غیرمستقیم توسط سپاه پاسداران  حمایت مالی و تسلیحاتی می‌‌شوند.

ابوالفضل شکارچی سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلّح حکومت اسلامی کمک به حوثی‌های یمن را مستشاری می‌خواند ولی این را هم تایید کرده که برای آنها فناوری دفاعی ارسال شده است.

شاید تا پیش از امضای رسمی «پیمان ابراهیم» میان اسرائیل با امارات و بحرین احتمال کاهش تنش‌ها میان رژیم ایران و پادشاهی عربستان بیشتر می‌بود. بسیاری از کارشناسان معتقدند عربستان گذشته از  کانون «کشورهای اسلامی»، به عنوان رهبر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نقش اصلی را در عادی‌ ساختن روابط دیپلماتیک اعراب و اسرائیل دارد.

همزمان با بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات اتمی مشکوک در ایران، دولت عربستان سعودی روز ۳۰ سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای خواستار برخورد جدی جامعه جهانی با برنامه اتمی حکومت اسلامی شد.

سعودی‌ها اعلام کرده‌اند در دفاع از امنیت ملّی خود به هیچ وجه کوتاه نخواهند آمد. یک ماه پیش از این، شورای همکاری کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از شورای امنیت خواسته بود تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران تمدید شود.