دولت فرانسه اعلام کرد: مسلمانان فرانسه جزئی از جامعه و تاریخ جمهوری‌‌مان هستند

وزارت خارجه فرانسه با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که « مسلمانان فرانسه جزئی از جامعه و تاریخ جمهوری‌‌مان هستند و ما  مبارزه علیه افراط‌گرایی را با همکاری مسلمانان فرانسه انجام خواهیم داد».

در این بیانیه امده است  که نمایندگی‌های دیپلماتیک این کشور در جهان مواضع فرانسه و تضمین امنیت شهروندان این کشور در خارج را بر عهده خواهند داشت.

همچنین پرزیدنت امانوئل مکرون نیز با انتشار پیامی در شبکه توییتر نوشت:«هرگز عقب‌نشینی نخواهیم کرد.  ما به تمامی اختلافات با روحیه صلح احترام می‌گذاریم. هرگز سخنان تنفر‌آمیز را قبول نکرده و از بحث منطقی دفاع می‌کنیم».

مکرون افزود:«همواره در کنار کرامت انسانی و ارزش‌های جهانی خواهیم ماند».

او در حالی این سخنان را بیان می کند که طی دو روز گذشته فراخوان‌هایی مبنی بر تحریم کالاهای فرانسوی در برخی کشورها صادر شده و از سوی دیگر رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه نیز وارد این موضوع شده و با حمله شدید اللحنی به امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به تحریک احساسات ضد فرانسه دامن زده است.

آگاهان امور در این باره می گویند که آنکارا با رهبری حزب عدالت و توسعه حاکم بر این کشور کمپین بهره‌برداری از برخی پرونده‌ها در کشورهای غربی را در دستور کار خود قرار داده است.  از جمله این پرونده‌ها تاکید روز گذشته(یکشنبه)  مکرون بر اصرارش برای حمایت از ارزش‌های جمهوری لائیک فرانسه در کشورش و در مقابله با افراط‌گرایی در پی کشته شدن ساموئل پتی معلم فرانسوی بوده که در هفته گذشته حادثه قتل او این کشور را تکان داد.

در همین رابطه،  اردوغان نیز در پاسخ به مکرون گفته است: « مطمئنا رئیس جمهوری فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نتایج خوبی را به دست نخواهد آورد، او نیاز به سنجش سلامت روانی‌اش دارد».

روابط میان مکرون و اردوغان در پی اختلاف‌های عمیق‌ بر سر تعدادی از مسائل تیره‌تر شده که از جمله آن شامل حمایت فرانسه از یونان در نزاع با ترکیه درباره حقوق حفاری منابع انرژی در شرق دریای مدیترانه و انتقادهای پاریس از دخالت‌های آنکارا در لیبی، سوریه و منازعه میان ارمنستان و آذربایجان درباره اقلیم ناگورنو قره‌باغ است.