دولت فلسطینی همچنان به تروریست های زندانی حقوق ماهیانه می پردازد

لایحه جدید بودجه حکومت خودگردان فلسطینی نشان می دهد که محمود عباس خواسته اسرائیل و ایالات متحده را در مورد متوقف ساختن پرداخت حقوق ماهیانه به تروریست های فلسطینی زندانی در اسرائیل و پرداخت مقرری ماهیانه و مستمری به خانواده های آنان نادیده گرفته و به این شیوه ادامه خواهد داد.

در لایحه بودجه جدید فلسطینی، یگ میلیارد و ۲۰۰ میلیون شِکِل برای این منظور در نظر گرفته شده که حدود ۳۴۲ میلیون دلار می شود، به این امر اختصاص داده شده است.

در سال های پیش، به علت فشار بین المللی، این بودجه ظاهرا توسط سازمان فتح در چارچوب نهاد موسوم به سازمان آزادی فلسطینی (ساف) تامین می شد. ولی اکنون علنا در بودجه ملی فلسطینی قرار گرفته، که نوعی دهن کجی به ایالات متحده محسوب می شود.

دولت واشنگتن در هفته های اخیر اعلام کرده بود که اگر حقوق ماهیانه و مستمری و مقرری های پرداختی قطع نشود، ایالات متحده کمک مالی خود به فلسطینی ها را به صورت قاطع کاهش می دهد.

گفته می شود که حکومت خودگردان برای آن که بی اعتنایی خود نسبت به این اقدام آمریکایی را نشان دهد، چند صد میلیون دلار از بودجه سالیانه خود را به این امر اختصاص داده است.

اسرائیل از دیرباز خواهان قطع این مبالغ کلان بوده و استدلال کرده است که حکومت خودگردان عملا به آدمکشان بابت جنایاتی که علیه مردم اسرائیل مرتکب می شوند جایزه می دهد و با این رفتار باعث افزایش خونریزی و ترور و دور شدن احتمال صصلح و آشتی می شود.

بخش اعظم بودجه حکومت خودگردان و همچنین حکومت حماس در نوار غزه از طریق دریافت کمک های بین المللی تامین می شود و رهبران فلسطینی به هیچ اقدام جدی برای ایجاد تولید و اشتغال در سرزمین خود دست نمی زنند.

طبق قانونی که هفته پیش از تصویب کنگره آمریکا گذشت و مورد تائید رئیس جمهوری نیز قرار گرفت، ایالات متحده از این پس کمک های مالی خود به فلسطینیان را مستقیم متوجه اجرای پروژه های سازندگی می کند و آن را در اختیار حکومت خودگردان قرار نمی دهد. این تصمیم پس از آن بود که یک شهروند آمریکایی به نام “تیلر فورس” هنگام دیدار از اسرائیل در نتیجه عملیات تروریستی فلسطینی کشته شد.