دولت لبنان سقوط کرد و نخست وزیر لبنان استعفا داد

پس از انفجار بندر بیروت و خیزش دوباره مردم داغدارو خشمگین لبنان ، حسن دیاب نخست وزیر این کشور استعفا داد.

حسن دیاب، نخست وزیر لبنان  با حضور در برابر رسانه رسمی این کشور گفت:  «فاجعه ‌ی که مردم لبنان متحمل آن شدند در نتیجه فساد مزمن در دولت و مدیریت دولت او رخ داد».

دیاب  طبقه سیاسی  لبنان را به زد و بند سیاسی و به هزینه خون شهروندان متهم کرد.

دیاب در ادامه «سیاستمداران فاسد» که فساد آنها «فاجعه انفجار» بیروت را به بار آورد٬ مقصر وضعیت کنونی و عدم همکاری برای اصلاحات در کشور دانست.

حسان دیاب تصریح کرد: آنها (طبقه سیاسی) باید از خود خجالت بکشند، چرا که فساد آنها به این فاجعه منجر شد.

محمد حسن، وزیر بهداشت لبنان هنگام خروج از جلسه کابینه اعلام کرد، دولت حسان دیاب، نخست وزیر استعفا کرد.

او گفت: ملت لبنان عاملان جنایت انفجار بندر بیروت را می‌شناسند. حسان دیاب قرار است ساعت هفت و نیم به وقت لبنان سخنرانی کند.

او در سخنان اش  تاکید کرد که مردم حق دارند که بدانند چه کسانی عامل انفجار بندر بیروت بودند.

پیش از اعلام استعفا ی حسن دیاب؛  غازی وزنی و ماری کلود نجوم، وزرای اقتصاد و دادگستری لبنان نیز  استعفا کرده بودند و به این ترتیب شمار وزرای لبنانی که در پی انفجار مهیب بندر بیروت از دولت کناره‌گیری کردند به چهار نفر رسیده بود.

دو وزیر مستعفی دیگر نیز منال عبدالصمد و دامیانوس تار، وزرای اطلاع‌رسانی و محیط زیست لبنان بودند که این تصمیم خود را روز یکشنبه اعلام کردند.

انفجار بندر بیروت منجر به کشته شدن  دست‌کم ۲۰۰ نفر شد که پس از ان کشور صحنه  اعتراضاتی بوده که دولت و سیاستمداران این کشور را هدف قرار داده است.

مردم لبنان در اعتراضات خود خواهان کناره‌گیری دولت حسان دیاب هستند که از حمایت گروه حزب الله برخوردار است و از این رو سقوط کابینه موضوع گمانه‌زنی‌های بسیاری بوده است.

دیاب استعفای خود را به میشل عون رئیس جمهوری لبنان تقدیم کرد و رئیس جمهوری نیز به نوبه خود با پذیرفتن استعفای حسان دیاب از وی و اعضای کابینه‌اش خواست تا به صورت موقت اداره امور کشور را اداره کنند.

همزمان با استعفای وزرای دولت ، گروه‌های مختلف لبنانی امروز با تجمع در مقابل کاخ ریاست‌جمهوری خواستار استعفای رئیس‌جمهوری لبنان شدند.

تجمع امروز در مقابل ساختمان پارلمان به درگیری میان معترضین و نیروهای امنیتی شد.

پس از این رخداد،   محمد فهمی، وزیر کشور لبنان در مصاحبه با شبکه «ال بی سی آی» گفت: «استعفا می‌توانست در لحظه وقوع فاجعه رخ دهد و در آن زمان حتمی بود اما پس از گذشت زمان و استعفا در حال حاضر به معنای فرار از مسئولیت است.»

روز گذشته نیز منال عبدالصمد، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان و پس از او دمیانوس قطار وزیر محیط زیست استعفا کردند.

قطار در بیانیه استعفای خود نوشت که این اقدام او «همدردی با آسیب‌دیدگان» و در نتیجه عمق فاجعه است و به گفته او «رژیم کهنه و ناتوان شده و بسیاری از فرصت‌ها را از دست داده است».

شماری از رسانه‌ها ی محلی لبنان نیز  خبر از احتمال استعفای رائول نعمه، وزیر اقتصاد لبنان دادند. حسان دیاب، نخست‌وزیر لبنان از وزیرانش خواست برای استعفا عجله نکنند، زیرا استعفای ۸ وزیر از مجموع ۲۰ وزیر، به معنای استعفای کل دولت خواهد بود.

دولت لبنان شامل ۲۰ وزیر بود که در پی انفجار بندر بیروت که گفته می‌شود ناشی از  دوهزارتن نیترات آمونیوم بوده، منجر به کشته شدن دستکم ۲۰۰ نفر، زخمی‌شدن بیش از شش هزار نفر، بی‌خانمان شدن حدود ۳۰۰ هزار نفر و مفقودالاثر شدن ده‌ها نفر شده است