دولت موقت سودان، با نگرانی از نبود ثبات سیاسی در کشور، احتمال شناسایی اسرائیل را رد می کند

واکنش مقامات دولت موقت سودان نسبت به احتمال برقراری روابط سیاسی با اسرائیل، این ارزیابی را به دنبال می آورد که آن ها هنوز برای برداشتن این گام آمادگی ندارند.

سامانه خبری “الجریده” در امیرنشین قطر نوشت که سخنگوی وزارت خارجه سودان، به نام وحید بدوی صدیق، ساعاتی پس از آن که گفت سودان مایل به برقراری روابط با اسرائیل است، از این سمت برکنار گردید و ناچار شد بگوید که او دیدگاه شخصی خود را بیان کرده و اظهاراتش نشان سیاست رسمی دولت نیست.

دولت جدید سودان، پس از برکناری عمرالبشیر از رهبری آن کشور به وجود آمد و ائتلاف از شخصیت های سیاسی و نظامی می باشد، که هنوز صلاح نمی داند با اسرائیل روابط علنی برقرار سازد.

در گذشته گفته شده بود که بنیامین نتانیاهو در سفری که سال گذشته به یک کشور آفریقایی داشت، با رهبر سودان نیز دیدار کرد و امکان به رسمیت شناختن متقابل را با او در میان گذاشت.

یکی از خواسته های اسرائیل آن بود که هواپیماهای مسافربری اسرائیل، در پرواز به آمریکای جنوبی، بتوانند از حریم هوایی سودان بگذرند.

سخنگوی وزارت خارجه سودان، پیش از آن که از این سمت برکنار گردد، در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به زبان عربی، از جمله گفته بود که سودان طرفدار رسیدن به توافقی با اسرائیل است که تامین کننده منافع آن کشور باشد، ولی به ارزش های ثابت آن کشور نیز آسیبی وارد نیارود. احتمال می رود که منظور او حل مساله فلسطینی ها بود.

حیدر بدوی در ادامه سخنان خود گفت: «هیچ دلیلی وجود ندارد که دشمنی بین سودان و اسرائیل همچنان ادامه یابد و وجود برخی تماس های پنهان بین دو کشور، غیر قابل انکار می باشد.

تحلیلگران اسرائیلی ارزیابی می کنند که علت اصلی خودداری سودان از ارتباط علنی با اسرائیل آن است که هنوز موقعیت سیاسی در آن کشور تحکیم نشده است