دولت نتانیاهو در داخل کشور به خاطر امور شخصی و حکومتی، در معرض انتقادهای فزاینده قرار دارد

در همان حال که بنیامین نتانیاهو در جبهه بین المللی، سخت برای تامین منافع امنیتی و دیپلماتیک کشور تلاش می کند، در داخل اسرائیل با مخالفت های فزاینده ای روبرو می باشد – و این بار، حتی شماری از برجستگان حزب لیکود قصد دارند در اعتراض به سیاست های او ، در تظاهراتی علیه آن چه که “فساد حکومتی” توصیف کرده اند، شرکت جویند. این عملیات اعتراضی، قرار است شامگاه فردا (شنبه) با حضور هزاران نفر در مرکز تل آویو برگزار گردد،  ولی تظاهرات مشابه در اورشلیم و چند شهر دیگر نیز تدارک دیده شده است.

دولت نتانیاهو و شخص وی در سه امر عمده در مظان اتهام و اعتراض قرار دارند:

در زمینه شخصی، اکنون بیش از یک سال است که تحقیقاتی علیه نتانیاهو جریان دارد و تا کنون هفت بار مورد بازجویی پلیس قرار گرفته است. نتانیاهو تائید می کند که از یک بازرگان ثروتمند به مدت طولانی سیگار برگ و شامپانی هدیه گرفته است که ارزش آن بر ده ها هزار دلار بالغ می شود. بیم آن می رود که این “هدیه” به هدف گرفتن برخی امتیازات بازرگانی بوده است.

ولی نتانیاهو می گوید که آن بازرگان دوست نزدیک وی بوده و اعطای هدیه یک امر عادی در چارچوب این دوستی شخصی است و نتانیاهو هیچ “پارتی بازی” برای دوستش نکرده است.

هنوز معلوم نیست که پلیس در جریان تحقیقات فشرده و طولانی، به چه شواهد یا مدارکی دست یافته باشد.

سوءظن دوم علیه نخست وزیر آن است که وی در ملاقات هایی با ناشر پرتیراژترین روزنامه کشور (یدیعوت اخرونوت)، از او خواسته است که در گزارش های روزنامه، از شدت انتقادها نسبت به دولت وی کاسته شود، و در مقابل، وی حاضر است امتیازاتی را از روزنامه رقیب سلب کند.

سوءظن سوم در رابطه با خرید زیردریایی ها از آلمان است که برخی از دست اندرکاران به دریافت مبالغ غیرقانونی از کمپانی سازنده اعتراف کرده اند، که برخی از آنان دستیاران پیشین و کنونی نخست وزیر هستند و هنوز معلوم نیست که آیا نتانیاهو در این جریان دخالت غیرقانونی داشته است یا نه.

پلیس اسرائیل می کوشد از افشای هرگونه اطلاعاتی در زمینه بازپرسی ها خودداری ورزد، و شخص نتانیاهو نیز بارها تاکید کرده است که “بازجویی ها به چیزی نخواهد رسید، زیرا چیزی وجود ندارد”.

اکنون بیش از یک سال است که شنبه شب ها صدها نفر در برابر خانه مشاور حقوقی دولت که دادستان کل کشور نیز هست گرد می آیند و از او می خواهند علیه نخست وزیر کیفر خواست صادر کند.

همچنین بسیاری از مخالفان نتانیاهو انتظار دارند که او به دنبال ادامه بازپرسی ها از نخست وزیری کنار رود. نتانیاهو که رقیبان و مخالفان بسیار دارد، بارها گفته است: “عجله نداشته باشید، لباس صدرات ندوزید. کناره گیری در کار نیست”.

ولی امر دیگری که موجب شده، حتی برخی چهره های سرشناس جزب لیکود هم به تظاهرات اعتراضی فردا شب بپیوندند، تلاش برای تصویب رشته قوانینی است که هدف آن محدود کردن آزادی عمل دیوان عالی کشور و احتمالا آسیب رساندن به آزادی های دیگر نهادهای ملی می باشد.

مخالفان نتانیاهو و دولت وی می گویند که تصویب چنین قوانینی که هدف آن باز نگاه داشتن دست دولت و محدود کردن کنترل و نظارت نهادهای ملی و قوه مقننه در این زمینه باشد، به اساس دموکراسی اسرائیل آسیب می رساند.

هم اکنون لایحه ای در دولت در دست تنظیم است که هدف آن اعطای اختیارات بیشتر به حکومت، به هدف بازگذاشتن دست دولت است. یکی از قضات ارشد گفت: آسیب رساندن به اختیارات قوه قضائیه، با این ادعا که “ما حزب اکثریت هستیم” پایه های دموکراسی در اسرائیل را لرزان می کند. زیرا دستگاه قضایی و قوانین، برای دفاع از حق اقلیت است و نه اکثریت.

ژنرال موشه یعلون، وزیر دفاع پیشین و رئیس پیشین ستاد کل ارتش اسرائیل، که با گله مندی بسیار از دولت نتانیاهو کنار گذاشته شد، اعلام داشت که در تظاهرات فردا شب شرکت خواهد کرد.

همچنین اهود باراک که در گذشته رئیس ستاد کل ارتش، وزیر دفاع، نخست وزیر و رهبر حزب کارگر بوده، در سخنزانی شب گذشته (پنجشنبه) سیاست های داخلی دولت نتانیاهو و محدود کردن آزادی های نهاد ملی به هدف قدرتمندتر کردن دولت را مورد انتقاد شدید قرار داد. گفته می شود که اهود باراک بازگشت خود به صحنه سیاسی را تدارک می بیند.