دولت نتانیاهو منحل نمی شود، زیرا رهبران حزب “خانه یهود” اعلام داشتند خواسته قبلی را پس می گیرند

خانم ایلت شاکد و نفتالی بنت رهبران حزب “هبیت هیودی” در کنفرانس رسانه ای امروز در کنست (پارلمان اسرائیل)

رهبران حزب “هبیت هیهودی” (خانه یهود) پیش از ظهر امروز (دوشنبه) اعلام کردند که برخلاف انتظار همگان، قصد کناره گیری از دولت کنونی را ندارند و به خاطر حفظ منافع ملی در این شرائط حساس، در کابینه می مانند و از خواست پیشین خود در مورد به دست گرفتن وزارت دفاع صرفنظر می کنند.

نتتالی بنت رهبر حزب، پیشتر با قاطعیت خواستار شده بود که به دنبال کناره گیری اویگدور لیبرمن از وزارت دفاع، این سمت به او سپرده شود. او گفته بود شایسته ترین فردی است که می تواند قدرت بازدارندگی ارتش اسرائیل در برابر حماس را به جای پیشین آن بازگرداند و اسرائیل را به سوی پیروزی جنگی هدایت کند.

ولی نتانیاهو، که احتمالا از عملیات ماجراجویانه جنگی در برابر غزه بیم دارد و وخیم کردن اوضاع را به صلاح کشور نمی داند، با یک پیشدستی ماهرانه، شب گذشته (یکشنبه) خود را وزیر دفاع اعلام کرد و نفتالی بنت را در برابر یک کار انجام شده قرار داد.

ظاهرا ارزیابی آن بود که سران هبیت هیهودی، در کنفرانس مطبوعاتی پیش از ظهر امروز اعلام کنند که حزب آن ها از کابینه کناره گیری می کند و دولت نتانیاهو از هم می پاشد و انتخابات زودرس در راه است.

ولی رهبران هبیت هیهودی به این دام نیافتادند و اعلام داشتند که به عضویت در دولت کنونی ادامه خواهند داد. نفتالی بنی وزیر اموزش و پرورش است. ولی این پست را برای خود بسیار کوچک می داند. خانم ایلت شاکد پست وزارت دادگتسری را به عهده دارد و دز این سمت شایستگی های زیادی از خود نشان داده، ولی در همان حال، با انتقادهای گزنده ای نیز روبرو گردیده است.

آگاهان می گویند که نتانیاهو نمی خواست مسؤولیت انحلال کابینه را خود به عهده بگیرد و در این راه، خود پیشگام شود. بلکه او به شیوه ای دست زد تا مسؤولیت این اقدام منفی، متوجه حزب رقیب شود.

ولی نفتالی بنت، و همکار حزبی او خانم ایلت شاکد، به این دام نیافتادند و با پس گرفتن تهدید پیشین خود اعلام داشتند که در شرائط حساس کنونی، خواهان ایجاد بحران سیاسی سیاسی نیستند و در دولت نتانیاهو می مانند تا نیازی به انتخابات زودرس پیش نیاید.

آن ها گفتند که سیاستمداران واقعی، کسانی هستند که به منافع ملی می اندیشند و خواسته ها و انتظارات شخصی را نادیده می گیرند. از این رو،آن ها در شرائط کنونی، خروج از کابینه را به صلاح مملکت نمی دانند و از دولت کناره گیری نمی کنند.

در عین حال، نفتالی بنت در سخنان خود در برابر خبرنگاران زیادی که در تالاری در ساختمان پارلمان اسرائیل گرد آمده بودند، همه انتقادهای خود از عملکرد دولت در مورد غزه را بازگو کرد. با این همه، او لبه تیز حملات خود را متوجه اویگدور لیبرمن وزیر پیشین دفاع ساخت و از حمله به شخص نتانیاهو دوری جست.

تا پایان دوران خدمت دولت کنونی نتانیاهو هنوز یک سال تمام باقی است. ولی بعید می نماید که این یک سال با آرامش سپری شود و این احتمال مطرح است که بحران های سیاسی بیشتری در داخل کابینه به وجود آید.

در مورد میزان شکست یا موفقیت نفتالی بنت در رفتار اخیر او، دو دیدگاه کاملا متفاوت در اسرائیل عرضه شده است. یک گروه می گویند که او نتوانست خواسته خود را برای به دست گرفتن پست وزارت دفاع به نتانیاهو بقبولاند و در این تلاش ناکام ماند و این امر به حیثیت سیاسی او آسیب می رساند.

ولی گروه دیگری می گوید که بنت با صرفنظر کردن از غرور خود، نشان داد که منافع ملی را بر خواسته های شخصی خود برتر می داند و مسؤولیت نشان داده و ثابت کرده که یک وطن پرست واقعی است و از این رو بر میزان محبوبیت او، به ویژه در میان گروه های راست گرای مذهبی و غیرمذهبی افزوده است.

2 دیدگاه‌

  1. thank you, Mr. Bennett, you will be a good prime minister in the future, when the Netanyahu period will be finished in it’s legal time, Thanks to everyone who chose the dignity in life at the sensitive moments.
    Omid from Iran.

  2. همه رهبران اسرائیل عزیز را دوست دارم از اینکه در کنار برادر بزرگ و عزیز بنیامین نتانیاهو هستید اسمان یهوه شما را از برکات پر کند دست تک به تک شما عزیزان را می بوسم . دورد و برکت بر اسرائیل و اسرائیلیان باد تا ابد .

Comments are closed.