دولت های اروپایی حاضرند به ایران کمک مالی و اقتصادی کنند، ولی نظارت تنگاتنگی می طلبند

اروپا با نظارت جدی تری برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده حکومت ایران ،وارد دومین معامله با ایران از طریق اینستکس”  شد.وزیر خارجه آلمان در این باره  گفت که بر هر تراکنشی با ایران با دقت نظارت می‌شود تا جلوی سوءاستفاده از آن بخصوص در رابطه با حمایت مالی از تروریسم و پولشویی گرفته شود.

هایکو ماس، افزود:  اینستکس در ابتدای راه است و ما سعی می کنیم با سرعت بیشتری معاملات تازه از طریق آن را عملی کنیم. البته  این دور از معاملات نیز مانند دور اول شامل اقلامی می شود که ایران برای مقابله با کرونا به آنها نیاز دارد.

هایکو ماس گفت: «این اپیدمی موضوعی بسیار جدی در ایران است و در این داد و ستد بر هر تراکنشی با دقت و وسواس نظارت می شود تا جلوی سوء استفاده از آن بخصوص در رابطه با حمایت مالی از تروریسم و پولشویی گرفته شود.

وزیر خارجه آلمان  در رابطه با وامی که ایران از صندوق بین المللی پول تقاضا کرده در مجموع موضعی مثبت دارد اما ما، فرانسه و بریتانیا معتقدیم که صندوق بین‌المللی پول باید اطمینان حاصل کند که این وام برای حمایت از مبارزه با کرونا مصرف می‌شود.

جمهوری اسلامی که زیر فشارهای شدید تحریم‌های اقتصادی، از جمله تحریم صادرات نفت است برای تامین نیازها و مقابله با بحران اقتصادی ناشی از کرونا از صندوق بین‌المللی پول درخواست پنج میلیارد دلار وام کرده است.

نخستین معامله میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی از طریق سیستم اینستکس در نیمه فروردین ماه امسال انجام شد. اینستاکس اولین مبادله خود با ایران را با موفقیت انجام داده و صادرات کالاهای پزشکی از اروپا به ایران را میسر کرده است.

سیستم اینستاکس سال گذشته پایه گذاری شد و در پایان این سال علاوه بر آلمان، بریتانیا و فرانسه، شش کشور اروپایی دیگر، یعنی بلژیک، دانمارک، فنلاند، هلند، سوئد و نروژ نیز به اینستکس پیوستند و به این ترتیب جمع کشورهای دخیل در این ساز و کار مالی در کنار ایران مجموعا به ده کشور رسید.

 

یک دیدگاه

  1. همانطوری که پارسال شاهزاده رضا پهلوی فرمودند دولتهای اروپایی بایستی از گدایی برای مذاکره با رژیم اخوندی دست بردارند تا مردم ایران بتوانند از شر اخوندها راحت بشوند.

Comments are closed.