دولت های ایالات متحده و آلمان مانورهای رژیم ایران برای طفره رفتن از بازگشت به مذاکرات برجامی را نکوهش کردند

سخنان دوباره حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی درباره موعد بازگشت به مذاکرات برجامی، با ابراز ناخرسندی ایالات متحده و آلمان روبرو شد که دوباره از رژیم ایران خواستار شدند بدو طفره رفتن به میز مذاکرات باز گردد.

البته امیرعبداللهیان در سخنان تازه خود تاکید کرد که درخواست آزاد سازی ده میلیارد دلار از پول های مسدود شده ایران توسط ایالات متحده یک پیش شرط نبوده، بلکه مثالی برای اقداماتی بوده که ایالات متحده می تواند برای نشان دادن حسن نیت خود نسبت به ایران به آن دست بزند.

وزیر خارجه جدید در پاسخ به خواسته اکید ایالات متحده که باید زمانی را برای بازگشت قطعی به مذاکرات تعیین کند، گفت: برای دولت بایدن ۹۰ روز طول کشید تا به برجام بازگردد و این در حالی که از زمان برپایی دولت رئیسی، تنها ۴۵ روز می گذرد و نمی توان از این دولت انتظار تصمیم گیری فوری داشت.

او دوباره بی آن که تاریخ دقیقی تعیین کند، گفت که دولت جدید باید همه پرونده های شش دور مذاکرات پیشین  را  بررسی کند تا خود را برای ازسرگیری گفتگوها آماده سازد.

پیشتر، وزیر خارجه ایالات متحده درخواست ده میلیارد دلاری رژیم ایران را قاطعانه رد کرده و این بار، دولت آلمان نیز به آمریکا پیوست و اعلام داشت که ایران باید هرچه زودتر به مذاکرات باز گردد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات امیرعبداللهیان گفت که هرگونه پیش شرطی که مطرح گردد، بر دشواری بازگشت به مذاکرات می افزاید.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز شرط گذاری از جانب حکومت ایران را رد کرد و آن را غیرقابل قبول خواند. او گفت که رژیم ایران باید بدون وقت کشی به مذاکرات برجامی در وین باز گردد.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در همایش رسانه ای روز گذشته (دوشنبه) گفت: اظهارات آقای امیرعبداللهیان، پیام مستقیمی خطاب به آمریکا نبوده است. این، بیان یک منطق بود.

به گفته او، دولت پرزیدنت بایدن با دولت پرزیدنت ترامپ تفاوت چندانی ندارد و همان مسیر را ادامه می دهد.او گفت که به همین دلیل است که آقای امیرعبداللهیان می گوید که دولت بایدن باید برای نشان دادن جدیت خود، به یک اقدام حسن نیت نسبت به ایران دست بزند. یک نمونه اقدام حسن نیت، می تواند آزادسازی بخشی از پول های بلوکه شده باشد.

این طرز برداشت خطیب زاده، به تلاشی برای نرم نشان دادن شرایط خواسته شده از جانب وزیر خارجه رژیم ایران بود. ولی این واقعیت که حکومت هنوز حاضر نیست تاریخی را برای بازگشت به مذاکرات تعیین کند، این تصور را قدرت می بخشد که تنها قصد رژیم وقت کشی است تا بتواند به پیشرفت های اتمی، بدون بازرسی و کنترل بین المللی ادامه دهد و جهان را غافلگیر کند.

خسیب زاده گفت که بازگشت به مذاکرات برجامی دو مرحله دارد: در مرحله اول، هم رئیسی و هم امیرعبداللهیان تمایل به بازگشت به مذاکرات را اعلام کرده اند و اکنون مرحله دوم که همانا بررسی شش دور گفتگوهای پیشین است ادامه دارد.